V snahe dosiahnuť investičné úspory sa rozhodli budovatelia sústavy VDGN v Gabčíkove vynechať jalové priepusty vody. Prax ukázala, že toto netypické riešenie je v prevádzke veľmi nevhodné. Okrem núdzového prepúšťania vody, pri ktorom vlastne plnia horné vráta plavebnej komory funkciu hate (použilo sa pri prvom povodňovom nápore už v roku 1992), je jediný spôsob prepúšťania prebytočnú vodu jej prietok cez turbíny. Bezenergetický chod turbín má však negatívne vplyvy. Turbíny sa chvejú a majú pokojný chod. Napriek tomu sa táto metóda viackrát využila pri udržiavaní riadnej prevádzkovej hladiny Dunaja nad i pod priehradou.
PARADOXNÁ ZHODA
Verdikt Medzinárodného súdneho dvora v Haagu sa očakáva 24. septembra t. r. Presne o mesiac neskôr, dvadsiateho štvrtého októbra, uplynie päť rokov od prehradenia Dunaja na náhradnom riešení v Čunove. K paradoxom patrí i to, že na čunovskú operáciu sa použili betónové kvádre vyrobené v Maďarsku, ktoré mali pôvodne poslúžiť na prehradenie Dunaja na pôvodnom mieste medzi obcami Hrušov (slov.) a Dunakiliti (maď.).
ELEKTRÁRNÍ JE VIAC
Predstava o tom, že celý energetický výkon vodného diela na Dunaji prechádza cez Gabčíkovo, je veľmi nepresná. Pôvodne malo Gabčíkovo vyrábať asi tri štvrtiny všetkej energie na SVD, pričom by sa na nákladoch i úžitkoch podelili obe strany rovnakou mierou. Dnes napriek neexistencii Nagymarosu pracuje viac elektrární, hoci ich výkon je v porovnaní s Gabčíkovom zanedbateľný - je to malá elektráreň v blízkosti priehrady postavená na výpuste pre zavlažovanie, elektráreň na vstupe do Mossonského Dunaja a z malých je najväčšia štvoragregátová elektráreň v Čunove (pracuje len jeden agregát).
VIZITKA
Július Binder, narodený 12. 9. 1931 v Bernolákove. Je riaditeľom Vodohospodárskej výstavby Bratislava, aktívne sa zúčastňoval na príprave a výstavbe Sústavy vodných diel Gabčíkovo - Nagymaros (SVD G-N), ako aj na iných vodohospodárskych stavbách - Vážska kaskáda, Čistiareň odpadových vôd Slovnaft, vodných diel Žilina, Tichý Potok, nádržiach Málinec a Turček a pracuje aj na prieskumných prácach pre výstavbu diaľničného tunela pod Braniskom. Inicioval a riadil uvedenie slovenskej časti SVD G-N do prevádzky s náhradným variantom C (24. 10. 1992) po zastavení prác na diele Nagymaros. Prednášal na tému environmentálnej politiky na univerzitách a vo vedeckých spoločnostiach v USA, Kanade, Švajčiarsku, Nemecku a Maďarsku.
VÝROKY J. BINDERA KU GABČÍKOVU
K ekológii - "Posledné roky vyplavili na vrch iredentisticky zahnusenú politickú penu, ktorej "ošklivý" vzhľad sa jej aktéri snažili zamaskovať ekologickou kulisou. Prvotné ekonomické a následne ekologické ťaženie bolo jednoznačne namierené proti záujmom Slovenska a jeho národnej ekonomike. Roky prevádzkovania slovenskej časti Sústavy vodných diel Gabčíkovo - Nagymaros to presvedčivo dokazujú."
"Maďarskí zelenáči ma nazvali Dunasaurus, jednotku ničiteľa prírody nazvali jeden Binder, Česi mi dvakrát udelili výročnú cenu Největší ropák. Opľúvali ma aj domáci tlčhubovia vrátane niekoľkých angažujúcich sa dám."
"Všelijakí šíblovci, ktorí v Čechách nenašli priestor pre ochranu prírody, ani na severe Čiech nie, prišli rozhojňovať rady tunajších zástavníkov ochrany prírody."
"Keby sme mali dostatok peňazí, do roka by tu boli veľké stromy."
"Dielo vrátilo život rastlinám i vtákom. Každým dňom si získava čoraz viac priateľov. Doma aj vo svete. Kdeže už kuvičie hlasy sú..."
Autor: rf, gub