
Maďarský premier Viktor Orbán. FOTO – TASR
Sociálne sľuby ostali vo vzduchu a aj vízia dramatického rastu hospodárstva zaostala za skutočnosťou, i keď tá je celkom lichotivá. Súčasnej maďarskej vláde pod vedením pravicovej strany Fidesz sa však podarilo časť sľubov z roku 1998 zrealizovať. Vízia nového Maďarska, výmeny mocenskej garnitúry vo všetkých sférach sa stali skutočnosťou. Mladá a priebojná generácia politikov si vybudovala vlastnú hospodársku elitu a a zjednotila pravicový tábor.
Je ťažké hovoriť o zlyhaniach pri stabilnom päťpercentnom hospodárskom raste. Aj vtedy, keď nebol výsledkom obratnosti ekonomických mozgov vlády, ale ozdraveného hospodárstva, aké pravica prevzala od socialistov. Maďarsko je dnes hviezda a stále významnejšie centrum stredovýchodnej Európy. Medzi kandidátmi na členstvo v EÚ sa mu vyrovná len Cyprus.
Maďarské hospodárstvo už veľmi nezávisí od politiky, aj keď si rozdeľuje zdroje podľa vlastných predstáv. Bez ohľadu na to, v čích rukách sú a akou cestou sa tam dostali, obracajú sa ďalej. Z množstva politických a korupčných hospodárskych afér vláda pekne vykorčuľovala. Osvedčené slogany ako poriadok, vlastenectvo, maďarstvo znejú celkom inak v čase blahobytu. Pojmy ako demokracia a transparentnosť sú v úzadí, aj keď si opozícia môže vykričať hrdlá.
Do parlamentných volieb 7. apríla pôjde Fidesz opäť s rovnakými preferenciami ako najsilnejšia opozičná Maďarská socialistická strana (MSZP). Maďari zvyčajne nehlasujú vo voľbách „za“, ale „proti“ a doteraz sa vlády každé štyri roky striedali. Teraz je dosť veľká šanca, že takýto vývoj nenastane. Súčasní vládcovia veľmi šikovne zmapovali politický priestor a pritiahli na svoju stranu alebo rozdrobili sily, ktoré mohli spôsobiť prekvapenia.
Volebná kampaň, mimochodom najdlhšia v histórii - 114-dňová, bude surovejšia ako po iné roky. V predvolebnej nervozite si dvaja rivali vymieňajú odkazy o tom, kto jedná a kto nie v mene národa, kto je a nie je skutočne proeurópsky. Premiér Orbán sa rozhodol ostať mimo tohto hádzania blata. Do 20. marca bude na cestách - navštívi všetkých 15 krajín EÚ.
Socialisti pod vedením Pétera Medgyessyho idú do volieb so sloganom: blahobyt, bezpečnosť a pokrok. V programe majú priehľadnosť vládnutia a začlenenie kritiky a opozičného názoru do rozhodovania vlády. Teda hlavné deficity súčasnej vlády. Poukazujú na otáľanie s daňovou reformou a vysokú infláciu. Spolu so svojím bývalým koaličným partnerom - Stranou slobodných demokratov (SZDSZ) - majú istú šancu vytvoriť vládu.
Zo súčasnej koalície Fidesz -Maďarské demokratické fórum (MDF), Nezávislá maloroľnícka strana (FKGP) idú do volieb spolu len prvé dve, ale zato viazané pevným volebným spojenectvom.
SDSZ sa však do parlamentu vôbec dostať nemusí. Prieskumy poukazujú na migráciu hlasov k dvom najsilnejším stranám a ich rovnomerné rozloženie medzi nimi. „Tretia strana“, ktorou bola donedávna silná FKGP, bola odrovnaná politickými aférami.