varšavskej univerzity vstúpil r. 1989. V roku 1991 s bývalým komunistickým ministrom športu a terajším prezidentom Aleksandrom Kwašniewskym založil Zväz demokratickej ľavice (SLD). Vo voľbách kandiduje ako nezávislý na kandidátke SLD. Spolupracovník SME a časopisu TÝDEN hovoril vo Varšave s premiérom Cimoszewiczom pred zajtrajšími parlamentnými voľbami.
# Opozícia tvrdí, že vaša koalícia vládla len pre seba a svojich voličov. S tým kontrastuje volebný slogan vášho SLD: "Dodržali sme svoje sľuby".
"Ak zvážime také skutočnosti, ako napríklad že poľský hrubý domáci produkt (HDP) za minulé štyri roky vzrástol o 26-27 percent, že nezamestnanosť sa znížila o tretinu na menej ako dva milióny ľudí, že HDP na hlavu vzhľadom na posilnenie zlotého vzrástol za rovnaké obdobie - v prepočte na americké doláre - o viac ako 50 percent, a ak si uvedomíme, že Poľsko bolo v tomto roku po niekoľkých rokoch sústredeného úsilia pozvané k členstvu v NATO a začatiu rozhovorov o pristúpení do EÚ, možno to popísať ako konanie len pre voličstvo, povedzme 20-30 percent ľudí? Som presvedčený, že táto politika slúži skutočne všetkým. V lete sme boli dlhé týždne konfrontovaní s veľkými problémami v súvislosti s povodňami, ktoré zmenili myslenie a pocity mnohých ľudí. Tesne predtým - začiatkom júla - bol optimizmus Poliakov najväčší za posledných osem rokov. Pozitívne hodnotenie vládnej politiky bolo najlepšie za posledných sedem rokov. Nejde pritom len o našich priaznivcov. Paradoxne bolo pred dvoma mesiacmi s nami spokojné i značné percento tých, ktorí sa označili za voličov Volebnej akcie Solidarita (AWS) či krajne pravicového Hnutia za obnovu Poľska (ROP). Aj po povodniach malo 51 percent opýtaných kladnú mienku o politike tejto koalície počas posledných dvoch rokov. "
# Domnievate sa, že poľská ľavica v minulých štyroch rokoch dokázala, že postkomunisti sú lepšími kapitalistami?
"Takú terminológiu nemám rád, pretože príliš zjednodušuje. Je možno dobrá na novinové titulky, ale nemá nič spoločného s realitou. Mnohí z nás aktívnych politikov ľavice sú tí istí ľudia, ktorí získali určité skúsenosti v bývalom režime, napríklad v rôznych jeho organizáciách. Mnohí z nás, nechcem tvrdiť všetci, boli najlepšími študentmi ročníka. Nebolo náhodou, že mnohí z nás dostali štipendiá - nielen v Poľsku. Polovica členov mojej vlády bola Fulbrightovými štipendistami, ktorých si vybrala americká vláda. O tom, kto dostane toto najprestížnejšie štipendium, rozhodovali Američania. Mali sme možnosť rozvíjať svoje schopnosti a vzdelávať sa, nabrať určité skúsenosti s organizovaním. Podľa všetkého to prináša výsledky, pretože sme zrejme efektívnejší v tom, čo robíme. Sme trocha lepšie organizovaní ako mnohé iné politické zoskupenia. Veľa z toho, čo je pre iných veľkým problémom, ľahko vieme zvládnuť, napr. organizáciu volebnej kampane. To je naozaj naša výhoda. Ale slúži verejnému záujmu. Sme lepšími kapitalistami? Povedal by som, že zrejme najdôležitejším rysom nášho zoskupenia je pragmatizmus. To je ten skutočne veľký rozdiel medzi nami a poľskou pravicou. Ak som povedal, že dôležitým rysom AWS je ideológia a videnie sveta, musím dodať, že my sme väčší pragmatici. Nie náhodou z niekdajších troch miliónov členov Poľskej zjednotenej robotníckej strany (PZRP) aktívnymi členmi súčasnej Sociálnodemokratickej strany Poľska (SDRP, rozhodujúca sila v SLD - pozn. aut.) je len niekoľko tisíc. Stúpenci tvrdej línie sa k nám nepridali. Naše zoskupenie nereprezentuje nejakú minulosť. Ak dnes vládneme tejto krajine, robíme to jednoducho efektívnejšie. Ak pokračujeme v nejakej politike, možno to asi najlepšie definovať v pojmoch nadviazania na určité ekonomické ciele a sociálne podmienky. Odvažujem sa tvrdiť, že keby sme v roku 1990 mali takú podporu, ako (dnes šéf UW, vtedy minister financií a "otec poľských reforiem") Leszek Balczerowicz, zreformovali by sme naše hospodárstvo tiež veľmi drasticky, ale s menšími sociálnymi dosahmi. Chápeme totiž, že ten, kto riadi štát, musí brať do úvahy spoločenské podmienky, aby mohol v reformách pokračovať. V roku 1993, keď bola pri moci posledná postsolidaritná vláda, bolo v Poľsku vyhlásených 7500 štrajkov. Vlani ich bolo 26, predvlani 42. To dokazuje, že sme schopní vládnuť v krajine bez vytvárania nových ohnísk sociálneho napätia a so schopnosťou riešiť problémy skôr, než prepuknú touto formou. "
# Myslíte si, že pravica je faktorom, ktorý by pri moci destabilizoval Poľsko? Považujete jej prípadné víťazstvo nad ľavicou za nebezpečenstvo pre vašu krajinu?
"Obávam sa, že na to musím takto hľadieť, hoci pravica je v niektorých najdôležitejších bodoch - z hľadiska poľských národných záujmov - pripravená a schopná pokračovať v našej politike, napr. v pristúpení do NATO, ktoré tiež podporuje. Nebol by som si však celkom istý, či pravica má dosť poňatia o tom, akú východnú politiku potrebujeme v časoch príprav na členstvo v NATO. Obávam sa, že by zhoršili naše vzťahy s východnými susedmi a poškodili tak naše snahy o integráciu do aliancie. Všeobecne povedané by som v tejto oblasti očakával kontinuitu. Čo sa však týka Európskej únie, nevidím nádej na pokračovanie našej politiky pravicou. V EÚ existuje takzvaný euroskepticizmus. V Poľsku si jeho zástancovia nehovoria euroskeptici, ale eurorealisti. Ich argumenty sú však totožné: obrana národných záujmov, odmietanie predaja poľského majetku cudzincom. Mnohé pravicové strany sú plné predstaviteľov týchto pozícií a názorov. V domácej politike pravica už dokázala, čoho je schopná - pred svojou porážkou v roku 1993. Najmä v roku 1992, keď poľský parlament veľmi rýchlo a nadlho stratil prestíž a podporu mnohých ľudí. Prvá vláda Solidarity na čele s Tadeuszom Mazowieckim (dnes podpredseda UW - pozn. aut.) mala v roku 1990 veľmi vysokú podporu spoločnosti, v dôsledku sociálnych otrasov počas ekonomickej reformy ju stratila. Prestíž politikov Solidarity bola potom úplne zničená počas krátkej vlády Jana Olszewskeho (dnes šéf RP - pozn. aut.)."
# Rátate teda s volebným víťazstvom ľavice?
"O tom som presvedčený. Obávam sa však, že nebude jednoduché vytvoriť novú stabilnú väčšinovú koalíciu."
Autor: David Zelinger, Varšava