
Gesto predsedu Ústavného súdu Jána Mazáka vo dverách Siene nezávislosti, kde plénum tradične zasadá, jednoznačne naznačuje, že rokovanie o slobode prejavu je neverejné. FOTO TASR – SVÄTOPLUK PÍSECKÝ
BRATISLAVA – Ústavný súd včera podporil slobodu prejavu na Slovensku. Pozastavil totiž účinnosť paragrafov o hanobení republiky, najvyšších ústavných činiteľov aj prezidenta a zrejme ich onedlho celkom zruší. Čiastočne tak vyhovel podnetu poslancov na čele s Tomášom Galbavým, ktorý navrhoval tieto paragrafy zrušiť parlamentom, ale neuspel.
Paragrafy, ktoré zostali v platnosti ešte z čias komunistického režimu, využila nedávno kancelária prezidenta na trestné stíhanie novinára Aleša Krátkého za jeho komentár týkajúci sa prezidenta Rudolfa Schustera.
Právnici sa zhodujú v tom, že trestné stíhanie bude pravdepodobne zastavené. „Ideálne je toto trestné stíhanie teraz minimálne prerušiť,“ povedal právnik Ján Hrubala.
„Kancelária prezidenta, ako aj prezident rozhodnutie Ústavného súdu rešpektujú,“ povedal hovorca prezidenta Ján Füle. „Keďže pán prezident nechce vstupovať do rozhodovania a tým ho ovplyvňovať, nebude v tejto fáze kauzu komentovať,“ pokračoval Füle.
Poslanca Galbavého však mrzí, že súd pozastavil len účinnosť paragrafov 102 a 103, ale nie paragrafu 156, ktorý má podobné znenie. Teoreticky je teda možné, že trestné stíhanie Krátkého bude pokračovať, zmení sa len paragraf.
„Keby sa prezidentská kancelária rozhodla to prekvalifikovať, šliapala by po vlastnom názore, ktorý predtým vyslovila,“ povedal Hrubala. On si myslí, že nejde o trestný čin.