Denník SME sa opäť ocitol v centre mediálnej pozornosti. Proti svojej vôli, pretože o podobnú publicitu nemá záujem. Potvrdzujú to desiatky prípadov, keď sme v novinách nerozmazávali útoky proti našej redakcii, medzi ktoré rátame slovné i fyzické ataky, ale aj početné krádeže. Dve sú úplne čerstvé, perličkou zostáva nočné vykradnutie denníka v čase, keď zhodou okolností nefungoval bezpečnostný systém.
Peter Tóth za zaoberá najžeravejšími problémami, aj preto sú útoky proti nemu pravidelné. Už ho zbili, už mu nechávali mafiánske odkazy, už ho sledovali, už sa mu telefonicky vyhrážali zabitím, už mu podpálili auto. Útok z podobného registra sme predpokladali, pohľad na zničené auto však nami napriek všetkému zalomcoval. Náš kolega je momentálne v Turecku, veľmi sme sa obávali o jeho najbližších. Nadránom horelo kúsok od bytu, v ktorom spali Petrova matka, dvojročný syn a manželka v pokročilom štádiu tehotenstva.
Peter Tóth nie je iba jedným z nás, je aj jedným zo slovenských novinárov. Vzhľadom na postavenie denníka SME asi netreba mimoriadne pripomínať, že jemu i jeho najbližším poskytneme absolútnu podporu. Zároveň sa však zaväzujeme, že v podobných prípadoch sa postavíme na obranu každého kolegu, nech pracuje v ktorejkoľvek redakcii. Telefonáty, oheň a bomby vždy šíria strach medzi tými, ktorí tvoria mediálne texty.
Denník SME nezľaví zo svojej kritickej línie. Nevyhovieme však ani čitateľom, ktorí od nás teraz žiadajú emociálne podfarbenú zmes ohňa a síry. Slovensko má oveľa vážnejšie problémy, ako je výroba hrdinského denníka na dva víkendy. Mimochodom, koľko občanov si ešte pamätá, že v Bratislave zavraždili Róberta Remiáša? Kto si pamätá, že posledný s ním hovoril Peter Tóth? Kto si pamätá, že denník SME a osobitne Peter od začiatku hovorili o vražde, kým z oficiálnych miest prenikali detské verzie napríklad aj o zlyhaní plynového káblika? Kto si pamätá na to, že až po výmene ministra vnútra uložili tento prípad ako vraždu? A kto už hovorí na Slovensku o tom, že denník SME má zaplatiť premiérovi a ministrom za spravodajstvo z panychídy za Róberta Remiáša vyše sedem miliónov?
V prípade horiaceho auta podobne ako v iných našich prípadoch sa budeme usilovať byť vecní. Polícia o tom vie. Pochybujeme však, že verejne odhalí páchateľov, aj keď s konkrétnymi policajtmi máme korektné skúsenosti. Pochybujeme preto, lebo počas trvania tejto vlády neodhalila páchateľov ani vážnejších trestných činov. Ak sme doteraz podozrievali aj tajnú službu, nemáme dôvod svoj názor meniť.
Autor: Karol Ježík