OSLO (ČTK) - Delegácie vyše sto krajín včera na konferencii v nórskom Oslo prijali text budúcej medzinárodnej dohody zakazujúcej výrobu a užívanie nášľapných mín. Delegácia USA krátko predtým"s poľutovaním" opustila konferenciu, pretože do textu dohody nepresadila výnimku ani kompromis pre svoje míny používané na Kórejskom polostrove. USA tak nevyslovili súhlas s prijatým textom, ani ho však výslovne neodmietli a dali len najavo, že oznámia svoj definitívny postoj k celej záležitosti koncom týždňa. Len niekoľko minút po tom, ako americká delegácia vyjadrila po neúspešných rokovaniach svoje "poľutovanie", ostatných viac ako 100 delegácií aklamáciou jednomyseľne schválilo pripravený text dohody o "okamžitom a úplnom" zákaze nášľapných mín. Dohoda má byť dnes formálne schválená a podpísaná v decembri v Ottawe.
(Dokončenie z 1. strany)
Spojené štáty od začiatku prípravnej konferencie v Oslo začiatkom septembra požadovali výnimku pre Kórejský polostrov s odôvodnením, že 37 000 amerických vojakov dislokovaných v Južnej Kórei "nebude schopných ubrániť Soul pred prípadným útokom Severokórejčanov, pokiaľ nebudú môcť používať míny. S požiadavkami o výnimky sa však okamžite prihlásili ďalšie krajiny obávajúce sa silných susedov, napríklad Poľsko alebo Kuvajt, čo narazilo na ostrú kritiku ostatných krajín. Delegácia USA preto v utorok navrhla "kompromis", podľa ktorého by dohodu podpísala s výnimkou, že pre USA vstúpi dohoda do platnosti až o deväť rokov. Podľa pozorovateľov je Washington v zásade za zmluvu, očakával však, že uzavretie dohody sa bude ako obvykle ťahať dlhé mesiace a roky a medzitým svoje problémy v Kórei vyrieši "inými (politickými alebo technickými) prostriedkami". Rýchly záver konferencie v Oslo však USA zaskočil.
Podľa odhadov je v súčasnosti asi v 60 krajinách sveta rozmiestnených až 300 miliónov nášľapných mín, ktoré ročne zabijú, alebo zmrzačia približne 26 000 ľudí. Za zákaz mín sa angažovala aj nedávno zosnulá princezná Diana a jej smrť požiadavku odporcov mín spopularizovala.