BRATISLAVA (SME - rk) - "Vláda SR s mimoriadnym rozhorčením zaznamenáva širokú a intenzívnu diskreditačnú kampaň, ktorú proti nej rozpútali maďarskí politickí predstavitelia vo svojej krajine, ako aj smerom k medzinárodnému spoločenstvu. Táto kampaň je založená na skresľovaní a dezinterpretovaní obsahu rokovaní predsedov vlád v Györi, resp. námetov, ktoré na nich zo slovenskej strany odzneli." Uvádza sa v nóte MZV SR, ktorú včera odovzdali na MZV SR mimoriadnemu a splnomocnenému veľvyslancovi Maďarskej republiky v SR Jenö Borosovi. Podľa nóty MZV SR, neobvyklý postup maďarskej strany na rokovaniach sa prejavil aj " pri prezentácii výsledkov rokovania premiérov SR a MR". "Ako je maďarskej strane veľmi dobre známe, nijaký návrh na údajné kolektívne presídlenie príslušníkov národnostných menšín nikdy nezaznel. V tejto súvislosti je poburujúce, ak maďarskí ústavní činitelia na parlamentnej pôde klasifikujú postup vlády zvrchovanej susednej krajiny ako produkt údajného menšinového komplexu," píše sa ďalej v nóte MZV SR. V nóte sa takisto uvádza, že "vládu SR pohoršujú aj informácie z hodnoverných zdrojov, podľa ktorých maďarská strana zhotovila zvukový záznam rokovaní predsedov vlád v Györi bez súhlasu druhej strany, a teda v príkrom rozpore s elementárnymi zásadami medzinárodnej praxe a dôvery. Slovenská strana nemá obavy zo zverejnenia záznamu, ale tento postup nás oprávňuje domnievať sa, že podobným spôsobom môže dôjsť k ďalšej jednostrannej manipulácii s ním."
(Dokončenie z 1. strany)
V závere nóty sa uvádza, že "za týchto okolností logicky vzniká pochybnosť, či by pripravované pracovné stretnutie ministrov zahraničných vecí SR a MR mohlo splniť svoj účel", pričom slovenská vláda vyzýva maďarskú k "adekvátnym ústretovým krokom k obnoveniu vzájomnej dôvery na úrovni vlád".
Hovorca MZV SR M. Tokár v informácii pre Slovenský rozhlas vyhlásil, že MZV dôrazne upozornilo druhú stranu verbálnou nótou na "škody, ktoré spôsobilo bileterálnej relácii slovensko-maďarskej nedávne skreslenie a dezinterpretácia námetu predsedu vlády SR, ktorý odznel na rokovaní v Györi a jeho následná internacionalizácia". V tejto súvislosti treba poznamenať, že hoci sa rokovanie v Györi konalo 15. augusta, bol to slovenský premiér, ktorý na mítingu na Pasienkoch 4. septembra informoval slovenskú a následne aj zahraničnú verejnosť o svojej ponuke maďarskému predsedovi vlády: "Tretie som navrhol, aby sa zaviedol voľný pohyb osôb zo Slovenskej a Maďarskej republiky pre občanov slovenskej a maďarskej národnosti vrátane zmeny štátneho občianstva, takže ak Slováci žijúci v Maďarsku budú chcieť bývať na Slovensku, že by sa maďarská vláda zaviazala, že ich prepustí zo štátneho zväzku a my ich prijmeme do štátneho zväzku," o.i. povedal V. Mečiar. Podľa M. Tokárazvukový záznam z rokovaní (o ktorého existencii má vraj MZV hodnoverné signály) vyvoláva pochybnosti aj o pripravovanom stretnutí ministrov zahraničných vecí, ktoré sa malo uskutočniť 20. septembra v Budapešti.
Autor: SME-rk