Hľadači mimozemských tvorov, združení v tajnej organizácii Muži v čiernom, ani len nestihli poriadne dobojovať v love o amerického diváka a dinosaury z Jurského parku, opäť oživené v Stratenom svete, ešte nedošokovali tamojšie publikum, a už má Amerika nového filmového hrdinu. Mimozemšťan Spawn, na pomedzí príšery a surrealistického zjavu, vytiahol do boja z rovnomenného klasického animovaného seriálu a z komiksových zošitov vo filme režiséra Marka A. Z. Dippého. Hlavné úlohy si zahrali John Leguizamo a Martin Sheen, hudobné motívy skomponoval Graeme Revell, ktorý si nedávno z Benátok odniesol Zlatú mincu za melódie k filmu Chinese Box. Soundtrack k snímke Spawn však obsahuje štrnásť nahrávok v podaní prekvapujúcich dvojíc interpretov, často predstavujúcich neuveriteľnú, až bizarnú symbiózu. Tvrdý industriálny rytmus sa nekompromisne a bez zábran miesi s metalom i tanečnými produktami diskdžokejov. Album spolu otvárajú Filter a The Crystal Method, postupne sa predstavia spojenia Orbital a Kirk Hammett, Korn a The Dust Brothers, Butthole Surfers a Moby, Metallica a DJ Spooky, Mansun a 808 State, Prodigy a Tom Morello, Henry Rollins a Goldie či Slayer a Atari Teenage Riot. Parádny prírastok do diskotéky poslucháčov, schopných zahodiť akékoľvek komplexy.
Morcheeba: Who Can You Trust? # Warner Music
Britský trip hop má novú hviezdu - štvorica Morcheeba vzbudila svojím debutovým albumom a pilotným singlom Trigger Hippie mimoriadnu vlnu záujmu kritiky i nadšeného publika. Speváčka Skye Edwardsová servíruje dvanásť melódií v sprievode Rossa Godfreya (gitary, basgitara, klavír, syntezátory), Paula Godfreya (bicie, scratching) a Peta Norrisa (programovanie), pričom nepohrdla ani sláčikovým kvartetom, ozvláštňujúcim exotické motívy o výrazne sférické polohy. Mix new age a dance music s atmosférou 60. rokov, využívajúcou starodávne zvuky, síce žne úspechy v hitparádach, ale je určený aj náročnejším poslucháčom, nespoliehajúcim sa iba na zaslepený výber rozhlasových moderátorov. Z vlastného archívu si tak môžu vychutnať i nahrávky, ktoré sa len tak ľahko v rebríčkoch neobjavia - južanské Enjoy The Wait a symfonické Col.
Jewel: Pieces of You # Warner Music
Čerstvá držiteľka MTV Video Music Award a majiteľka Grammy Award, americká pesničkárka Jewel Kilcherová (23) pochádza z dedinky Homer na Aljaške, žije v San Diegu a vystupuje iba pod svojím krstným menom. S gitarou a pôsobivým vokálom dokáže podať citlivú lyrickú výpoveď, folkrockovo plačlivú ako z úst Joan Baezovej, Tracy Chapmanovej či Zuzany Homolovej. Jej albumový debut si obľúbili i velikáni ako Bob Dylan a Neil Young, až si Jewel neváhali pozvať ako osobitného hosťa svojich koncertov. Na Aljaške sa rodina Kilcherovcov živila chovom dobytka, chytaním lososov a príležitostne aj spievaním po miestnych krčmách. S rodičmi a dvoma bratmi začala Jewel vystupovať už ako šesťročná, ale írskemu modelu famílie Kellyovcov sa dokázala vyhnúť. Keď sa rodičia rozviedli, zostala sama s otcom - alkoholikom. "Myslím, že keby ma vtedy nemal, zomrel by od hladu," spomína. Rok potom strávila ako servírka na Havaji, a keď sa po návrate do Ameriky zapísala do umeleckej školy v Michigane, začala skladať prvé vlastné melódie. Singel Who Will Save Your Soul je správnou návnadou pre všetkých, ktorí si bez lahodnej muziky nevedia život ani predstaviť.
Third Eye Blind: Third Eye Blind # Warner Music
Na záver rockový bonbónik - štvorčlenná skupina Third Eye Blind, ktorú považujú za najhorúcejší objav americkej hudobnej scény tohto roka. Moderný gitarový rock s dominujúcim spevom Stephana Jenkinsa, ktorý je autorom všetkých štrnástich skladieb, avizuje hit Semi-Charmed Life. Spolu s gitaristom Kevinom Cadoganom, bubeníkom Bradom Hargreavesom a basgitaristom Arionom Salazarom už majú v zálohe ďalšie presvedčivé piesne - Losing A Whole Year, Jumper či Graduate. Sú dôkazom, že typicky britský rock nevzniká iba na ostrovoch starého kontinentu.