MOSKVA (ČTK) - Pichnutiu do osieho hniezda sa podobal včerajší pokus ruských ministrov zahraničných vecí Jevgenija Primakova a obrany Igora Sergejeva - presvedčiť komunistickú a nacionalistickú opozíciu - ovládajúcu Štátnu dumu (dolná komora ruského parlamentu) o nevyhnutnosti ratifikovať zmluvu o obmedzení jadrových zbraní START-2, ktorú podpísal v roku 1993 prezident Boris Jeľcin so svojím vtedajším americkým kolegom Georgom Bushom.
"Stretnutie s poslancami sa skončilo dobrým výsledkom. V mnohých otázkach sme začali lepšie chápať jeden druhého," ubezpečil minister Sergejev. Vyjadril zároveň nádej, že poslanci dohodu START-2 ratifikujú.
Väčšina poslancov včera opätovne odmietla ratifikáciu ako strategicky, politicky aj hospodársky nevýhodnú pre Moskvu. Niektorí naznačili, že vo svojom zamietavom postoji vidia jednu z posledných možností, ako čeliť plánovanému rozšíreniu Severoatlantickej aliancie (NATO) v Európe. "Nemyslím, že by sme mali ratifikovať zmluvu START-2. Nie je pre nás výhodná z vojenského ani z hospodárskeho hľadiska," uviedol včera komunistický poslanec Nikolaj Ryžkov. Opatrne sa k schváleniu dokumentu vyjadrili aj poslanci provládnej parlamentnej frakcie Náš dom - Rusko (NDR). "Jestvuje celý rad oprávnených výhrad k dohode. Dôležité je, aby nám americká strana prestala diktovať, čo konkrétne sa má likvidovať," uviedol námestník predsedu NDR Roman Popkovič.
Včerajšia misia ministrov na pôde parlamentu je súčasťou novej kampane za presadenie ratifikácie, čo v pondelok odštartoval prezident Jeľcin, ktorý pri stretnutí s bankármi v Kremli využil prítomnosť médií a naznačil, že hodlá presadiť prijatie zmluvy v parlamente do konca tohto roka. "Musíme primať poslancov ratifikovať zmluvu START-2. Je to pre nás výhodné a nevyhnutné," uviedol Jeľcin pri krátkom pondelňajšom stretnutí s ministrom obrany Sergejevom, pri ktorom mu nariadil uskutočniť včerajšiu spoločnú misiu s Primakovom na pôde Dumy.
Zmluva START-2 podpísaná Jeľcinom a Bushom predpokladá zníženie počtu strategických rakiet s jadrovými hlavicami z terajších 6000 na 3500 v každej z obidvoch krajín. Americkí poslanci, na rozdiel od svojich ruských kolegov, ratifikovali dohodu vzápätí po jej podpísaní.