V pondelok sa otvorili brány zámku Stormont pri Belfaste pre účastníkov rokovaní o budúcnosti Írska. Rokovania, ktoré sa začali minulý rok bez Sinn Fein (politické krídlo Írskej republikánskej armády - IRA), nebudú určite jednoduché. Prvý predpoklad, aby sa rozhovory vôbec mali začať, je splnený. IRA už dva mesiace dodržiava prímerie. Ten druhý je kameňom úrazu. Odzbrojenie polovojenských skupín IRA by sa malo uskutočniť postupne počas mierových rozhovorov. Aspoň taký kompromis predložili britská a írska vláda. Republikánom, ktorí sú už dlhší čas v Stormonte, sa ponúka historická príležitosť dosiahnuť od britskej vlády ústupky zásadného charakteru, ktoré by ich priblížili ku konečnému cieľu - zjednoteniu Severného Írska s Írskou republikou. Príležitostí na to však už bolo viac a každá zostala doteraz nevyužitá. Asi najväčšia šanca, že veci sa pohnú dopredu, sa naskytla v septembri 1994, keď IRA vyhlásila pokoj zbraní. No už vo februári minulého roku obnovila násilie a uskutočnila v Londýne štyri bombové útoky. Z nich najväčší výbuch poltonovej nálože v londýnskej obchodnej štvrti Docklands. Bolo to vážne porušenie 17-mesačného prímeria a mierový proces sa ocitol v kóme.
Otázne je, do akej miery sa vyjednávačom zo Sinn Fein podarí presvedčiť unionistov, že sa nemusia obávať zjednoteného Írska. Slová Gerryho Adamsa, vodcu Sinn Fein, ktoré predniesol počas svojej nedávnej návštevy USA (inak bašty írskych emigrantov), vzbudzujú mierny optimizmus. Adams totiž povedal: "Naším hlavným cieľom je to, aby obyvatelia celého írskeho ostrova dokázali žiť vedľa seba v mieri a harmónii." Prizvaním Sinn Fein na rozhovory v Stormonte unionisti nie sú veľmi nadšení. Napokon, ani vyhlásenie prímeria zo strany IRA sa priveľmi neoslavovalo. Skúsenosti sú skúsenosti. Zatiaľ sa zdá, že situácia je priaznivo naklonená katolíkom. Nedá sa to však povedať o protestantoch. A tak pred britskou vládou stojí neľahká úloha, ako presvedčiť o svojom optimizme a dôvere k separatistom dlhoročných odporcov z radov protestantov počas tradičných spomienkových pochodov. Pochody protestantov z Oranžského rádu, ktoré neraz vyústili do krvavých incidentov, sa tentoraz obišli bez nich. Podobne to bolo aj pri pochode protestantov Apprentice Boys pri spomienke na hrdinov, ktorí ubránili Londonderry pred vojakmi katolíckeho kráľa Jakuba II. Ústupky urobili tak protestanti, ako aj katolíci. Aj napriek týmto skutočnostiam sa protestanti cítia vládou zradení. Naopak, katolíci jej začínajú dôverovať. Nech je tak či onak, podľa pozorovateľov dokazuje pripravenosť Ulsterskej unionistickej strany na rozhovory so Sinn Fein už len ten fakt, že Ken Maginnis z tejto strany prijal nedávno ponuku na televíznu diskusiu. Doteraz sa totiž unionisti televíznym diskusiám so Sinn Fein bránili, pretože sa domnievali, že by tým legitimizovali jej existenciu.
Jedno je isté. O mieri v Ulsteri sa dá hovoriť len vtedy, ak s ním súhlasia obe strany. Adams už povedal, že pri riešení otázky o budúcnosti Severného Írska sa bude držať demokratických a mierových metód. Zostáva len zopakovať, že šanca vyriešiť 28 rokov trvajúci konflikt medzi unionistami - väčšinovými protestantmi a separatistickými katolíkmi - sa už tak rýchlo zopakovať nemusí. Vari to vedia všetci zainteresovaní.
Autor: MARTIN OKÁL (Autor je stálym spolupracovníkom SME)