"Prečo teraz tak rád cestujem do zahraničia?" Túto otázku, ktorú si predák francúzskeho ultrapravicového Národného frontu Jean-Marie Le Pen pred novinármi sám položil, uverejnil v utorok 16. septembra pod titulkom "Le Pen na Slovensku" najčítanejší francúzsky ľudový denník Aujourd`hui-Le Parisien v rubrike Chýry z politických kuloárov. Denník necháva Le Penovu odpoveď bez komentára a cituje: "Počas svojich nedávnych prázdnin v Turecku ma na štyri hodiny prijal bývalý turecký premiér Erbakan, ktorý ma ubezpečil: "Hovorím s vami preto, že v zajtrajšom Francúzsku sa dostanete k moci!"
Na jednom z francúzskych vidieckych súdov vídajú už dva roky veľmi nespokojnú dôchodkyňu, sestru vlasteneckého starčeka z kraja vogézskeho, ktorý svojich ušetrených 500 tisíc frankov v závete odkázal francúzskym ultranacionalistom, čo sa vzápätí zmenilo na ďalšie nečakané dedičstvo pre Jean-Marie Le Pena. Jeho strana s tým súhlasí, nie však sestra zosnulého dôchodcu. Odvolací súd by sa mal vysloviť čo nevidieť.
Každodenná politika vo Francúzsku však opakovane dokazuje, že si s Le Penom, mužom, ktorého Národný front má v parlamente iba jediného poslanca, naozaj nevie rady. Víťaznej ľavicovej vládnej koalícii je užitočný Le Pen nielen tým, že "požiera" hlasy parlametnej pravici, nevyhnutné k nadpolovičnej väčšine, ale predovšetkým tým, že zjednotený front odporu proti Le Penovi užitočne maskuje rozpory medzi stranami ľavicovej vládnej koalície. Komunisti sa totiž so socialistami zhodujú iba v odpore proti Le Penovi, ale vôbec nie v prístupe k budúcej spoločnej mene euro, alebo k rozšíreniu Európskej únie. Smola však je, že jediným poslancom Le Penovej strany v parlamente je starosta juhofrancúzskeho mesta Toulon, kde väčšina voličov sú vojaci, či už aktívni námorníci, alebo dôchodcovia. Vojak, to je "profesionálny vlastenec" a tak, keď vláda šetrí na armádnom rozpočte, Jean-Marie Le Chevalier, poslanec za Národný front a zároveň starosta Toulonu, má, samozrejme, väčšinu. Jeho radnica je pritom vrcholom trojuholníka Toulon - Orange - Vitrolles, troch miest, ktorých starostovia patria k Národnému frontu. V najbližších regionálnych voľbách chce práve tu Jean-Marie Le Pen získať vedenie regionálnej rady.
"Veľká politika si zatiaľ nevie rady," hovorili už minulý piatok rozčúlení občania mesta Vitrolles, kam Le Pen prišiel, po tom, ako bola ultrapravicová starostka Catherine Mégretová odsúdená na vysokú pokutu za svoj rasistický rozhovor pre nemecký denník Berliner Zeitung. Ako vidno na fotografii, ktorú uverejnil na svojej prvej strane parížsky denník France Soir 13. septembra, na drahej veste Jean-Marie Le Pena sa rozlialo zasmradnuté vajíčko. "Pravda, rozbité vajíčko na politickej veste nie je politický argument," napísal o tejto udalosti juhofrancúzsky denník La Marseillaise, a dodal, že "ukazuje aspoň to, že národ nespí!"
Ak máme veriť politickým reakciám, tak Le Pen na juhu Francúzska síce v regionálnych voľbách na jar budúceho roku nezostane bez hlasov, ale nepríjemný zápach smradľavých vajec zostane predovšetkým tým, ktorí mu podávajú ruky - či už doma, alebo v zahraničí. A čo horšie. Pre Slovensko vôbec nie je vylúčené, že nedávny návrh slovenského premiéra Vladimíra Mečiara "premiestniť maďarskú menšinu domov do Maďarska", ktorý vo Francúzsku zatiaľ odsúdil iba denník Le Monde, zanechá po návšteve Jean-Marie Le Pena na Slovensku vo Francúzsku rovnaký zápach, ako Le Penova sviatočná vesta v meste Vitrolles. Videné od Seiny, vzdialenosť medzi Žilinou a Bratislavou sa zmenšuje rovnako ako politické názory medzi Jánom Slotom a Vladimírom Mečiarom.
Autor: ADOLF BAŠTA, Paríž (Autor je stálym spolupracovníkom SME)