ých podnikateľov Slovenska (ZSPS).
Udeľovanie povolení na základe medzištátnej dohody o vzájomnom zamestnávaní pracovných síl má na starosti zmiešaná slovensko-nemecká komisia, ktorá zasadá raz ročne v mesiacoch október-november. Tá stanoví maximálny počet povolení na celý odpočtový rok, ktorý trvá od 1. októbra do 30. septembra. Počet povolení sa vyráta podľa vývoja nezamestnanosti v Nemecku.
V súčasnosti platí limit 1480 pracovníkov mesačne, čo znamená, že celoročne tam môže pracovať 17 760 slovenských občanov. Tento limit sa rozdeľuje na tzv. stavebné a nestavebné práce. Nestavebné práce sú napr. kúrenárstvo, vodoinštalácia, elektroinštalácia atď. Dohodu možno vypovedať najneskôr 30. júna. V tomto termíne nemecká strana podľa J. Hrabovca dohodu nevypovedala. Pracovný úrad v Degendorfe, ktorý má v právomoci udeľovanie povolení pre SR, pozastavil 17. júla udeľovanie ďalších pracovných povolení. Slovenské firmy, ktoré o povolenie požiadali do 17. júla, ho ešte dostanú. Ďalším orgánom, ktorý rozhoduje o udelení povolenia, je komisia na ministerstve hospodárstva. Tu platí obmedzenie, že stavebný podnik, ktorý chce stavať v Nemecku a uzavrel už zmluvu, musí dosiahnuť výkony 6500 DEM na pracovníka. Na stavbe v Nemecku môže teda zamestnať len toľko pracovníkov, aby dosiahol túto úroveň.
Ako povedal J. Hrabovec, stavby v Nemecku pomaly prestávajú byť pre naše firmy atraktívne, pretože miera ziskovosti je niekedy nižšia ako na Slovensku a objavujú sa problémy s úhradou záväzkov nemeckými zákazníkmi. Firmy sa vo väčšej miere orientujú na domáci trh, hoci okrem programu výstavby diaľnic sú možnosti využitia ich potenciálu minimálne. Perspektívny je naďalej trh v štátoch bývalého ZSSR, kde slovenskí stavbári dosahujú ročný obrat asi 2,5 mld Sk.