BRATISLAVA (SITA) - Východná Ázia má dobré predpoklady na prekonanie súčasných finančných turbulencií len vtedy, ak podporí svoje ekonomické zdravie novými štrukturálnymi reformami a posilní svoj finančný sektor. Uvádza sa to v štúdii Svetovej banky (SB) "Podkopáva oslabenie finančného sektora zázrak vo východnej Ázii?", ktorú SB zverejnila minulý týždeň.
"Máme všetky dôvody veriť, že ak makroekonomické a finančné riadenie je prísne a krajiny si osvoja štrukturálne zmeny potrebné na zvýšenie svojej konkurencieschopnosti, východná Ázia bude schopná prestáť tieto nárazy," konštatoval v štúdii v súvislosti s nedávnymi špekulačnými tlakmi na meny krajín tejto oblasti regionálny riaditeľ pre stratégiu vo východnej Ázii a v Pacifickej oblasti Javad Khalilzadeh-Shirazi.
Štúdia uvádza, že zatiaľ čo "zázrak" vo východnej Ázii vyprodukovali krajiny s vysokými fiškálnymi prebytkami, nadpriemernou úrovňou úspor a investícií, s jednou z najvyšších mier rastu HDP na svete, nezabezpečil pre tieto štáty imunitu proti krátkodobým nezdarom a finančnými turbulenciami. Po tom, čo minulý rok zaznamenali tieto štáty pokles exportu, región ako celok v súčasnosti zažíva série ťažkostí a starostí s oslabeným finančným systémom, výmennými kurzami, peňažnými i kapitálovými trhmi a s výraznou finančnou krízou v Thajsku. Tieto tlaky ohrozujú udržanie hospodárskeho rastu a mohli by znamenať koniec spomínaného "zázraku".
Mnohé krajiny už začali s určitými reformami, posledné udalosti pozorované na trhoch však vyžadujú akceleráciu týchto trendov. "Východná Ázia si už nemôže dlhšie dovoliť luxus odďaľovať náročné rozhodnutia o odstránení nesolventných dlžníkov a slabých finančných inštitúcií stále operujúcich na týchto trhoch," hovorí hlavný autor štúdie Stijn Claessens. "Tresty za krehkosť a slabú vyvinutosť finančných systémov sú značné a čas na korekcie štrukturálnych slabostí je čoraz kratší."
Správa SB odporúča krajinám ohrozeným finančnou nestabilitou napríklad zdvojnásobenie úsilia na posilnenie inštitucionálnych a podporných rámcov pre finančný systém, zahŕňajúcich zdravý dozor, regulácie a efektívny mechanizmus na odstraňovanie chýb bankového sektora. V odporúčaniach zdôrazňuje i dôležitosť rozvoja kapitálových trhov. Práve efektívne fungujúce kapitálové trhy, ktoré by povzbudili inštitucionálne investovanie prostredníctvom dôchodkovej reformy a expanzie poisťovníctva, by mali prispieť k ďalšej stabilizácii finančného sektora. SB odporúča tiež urýchlené rozriešenie ďalších politických a inštitucionálnych otázok, vrátanie potreby vytvorenia mechanizmu financovania infraštrukturálnych potrieb, formálneho mechanizmu sociálnej záchrannej siete a zvýšenie schopností pracovných síl kvôli meniacej sa štruktúre produkcie.