Ženeva (TASR) - Európska únia (EÚ) by nemala trvať na dodržaní stabilizačných kritérií, ale mala by tak rýchlo, ako je to možné, presadiť hospodársku a menovú úniu. Tento názor zastáva Konferencia OSN o obchode a rozvoji (UNCTAD) v správe o obchode a rozvoji, ktorú predložili dnes v Ženeve.
"Najlepšou cestou, ako dosiahnuť správne predpoklady pre rast a zamestnanosť bez ohrozenia stability, je možno cesta preťatia gordického uzla stabilizačných kritérií, a čo najrýchlejšieho presadenia menovej únie," uviedla UNCTAD.
Konvergenciu národných hospodárstiev tak či tak prakticky dosiahli, uviedla agentúra DPA. Trvanie na tom, že v súvislosti s členstvom v menovej únii nemôže domáci deficit dosahovať viac ako 3,0 percenta hrubého domáceho produktu (HDP), môže priniesť nepredvídateľný vývoj na devízových a finančných trhoch, upozorňuje UNCTAD.
Za slabý hospodársky výkon väčšiny krajín EÚ môže z veľkej časti skutočnosť, že samotné vlády sa sústredia na dosahovanie stabilizačných kritérií.
Experti UNCTAD sa vo svojej správe kriticky vyjadrujú aj ku globalizácii. Liberalizácia svetového hospodárstva zväčšila diskrepanciu medzi chudobnými a bohatými krajinami. V roku 1965 bol priemerný príjem na hlavu v siedmich najbohatších krajinách dvadsaťkrát vyšší ako v najchudobnejších krajinách.
V roku 1995 bol 39-krát vyšší.
Polarizácia by mohla viesť k antiglobalizačnej kampani, ktorá, ako varujú experti, by vymazala výhody obchodnej liberalizácie.
Priemyselným krajinám UNCTAD vyčíta, že zdržiavajú liberalizáciu v tých oblastiach, v ktorých by krajiny s najnižšími mzdami mohli mať výhody. S liberalizáciou textilného obchodu a poľnohospodárskeho sektora počítajú až o niekoľko rokov. "Vymýšľajú nové formy ochrany proti exportu z juhu, aby vyriešili problémy na pracovnom trhu na severe," kritizuje UNCTAD. "K asymetriám globalizácie patrí, že liberalizácia svetových trhov... má tendenciu ovplyvňovať vyhliadky na rast rozvojových krajín," napísal generálny sekretár Rubens Ricupero vo svojom predslove ku správe.
Svetové hospodárstvo bude podľa názoru expertov UNCTAD rásť aj v tomto roku príliš pomaly nato, aby znížilo chudobu v rozvojových krajinách a nezamestnanosť v priemyselných krajinách.