Portorožský summit Stredoeurópskej dohody o zóne voľného obchodu (CEFTA) bol pre Slovensko menej prevratný, než by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Naznačil však, ako by sa mohol uberať vývoj na slovenskej vnútropolitickej scéne. Najvýznamnejším signálom z tohto hľadiska bola snaha premiéra Mečiara, aby sa CEFTA nerozdelila na CEFTA pre krajiny, ktoré sa stanú členmi Európskej únie, a pre tie, ktorým sa to tak rýchlo nepodarí. Mečiar touto svojou snahou, ako i odmietaním, aby sa EÚ stala "hodnotiacim orgánom", jasne naznačil, do ktorej zo spomínaných skupín bude SR patriť. Urobil tak ešte v čase, keď Slovensko a jeho vláda dostali od EÚ poslednú šancu napraviť nedostatky v demokracii do decembrového summitu v Luxembursku. Portorožský summit však naznačil, že Mečiar túto šancu využiť nemieni a snaží sa pripraviť na dobu, keď SR - na rozdiel od iných krajín CEFTA - nebude členom EÚ.
Táto snaha slovenského premiéra je rovnako nedostatočná ako naivná. Na jednej strane ani po portorožskom summite nie je jasný mechanizmus, akým bude CEFTA v čase rozdelenia na krajiny EÚ a "ne - EÚ" fungovať. Mečiar na otázku denníka SME podotkol, že táto otázka je zatiaľ predčasná. Aj keby tomu tak naozaj bolo a EÚ by sa naozaj nerozšírila v dohľadnom čase, je jasné, že slovenský premiér zatiaľ nemá scenár, ako zabrániť politickej a predovšetkým hospodárskej izolácii, do ktorej sa SR jeho vinou môže dostať. Treba priznať, že ani nemôže mať, totiž taký scenár ani nie je možný. Súčasné krajiny CEFTA, ktoré sa stanú členskými krajinami EÚ, budú so zvyškom krajín CEFTA obchodovať po získaní širokého európskeho trhu len v takom rozsahu, ako to bude pre ne výhodné a ako im to prísne pravidlá EÚ dovolia. EÚ nebude mať iste záujem, aby zo Slovenska prúdil na jej trh cez novoprijaté krajiny lacný tovar, ktorý by cenovo konkuroval jej výrobcom. Dá sa preto očakávať, že aj tých vyše 34 % slovenského zahraničného obchodu, ktorý zatiaľ s Poľskom, Maďarskom a Českou republikou máme, bude podliehať prísnejším pravidlám a že veľkú časť z tohto koláča asi stratíme. Čo sa politickej izolácie Slovenskej republiky týka, aj v tejto otázke sa novoprijaté krajiny podriadia politike EÚ - ak vláda SR svojou politickou praxou zapríčiní politickú izoláciu krajiny zo strany EÚ, budú tento trend rešpektovať aj novoprijatí členovia. EÚ im totiž môže poskytnúť oveľa viac ako CEFTA či Slovensko samotné...
Takže akákoľvek nádej, že CEFTA by sa mohla stať pre SR akousi náhradou za EÚ vyznieva ako klamanie seba samého i občanov tejto krajiny.
Autor: ZOLO MIKEŠ, Portorož, Slovinsko