Ústav medzinárodných vzťahov. Podľa tohto ústavu stoja na čele postsovietskeho organizovaného zločinu v Čechách bossovia pochádzajúci väčšinou z bývalého Sovietskeho zväzu - z Ruska, Ukrajiny a niektorých kaukazských republík, ktorí v 70. rokoch emigrovali do terajšej Českej republiky. Mnohé zločinecké gangy operujúce na českom území sú súčasťou rozsiahlej siete postsovietskej mafie, o ktorej sa vie, že sa teší silnej finančnej a profe-sionálnej podpore.
Gangy postsovietskej éry, ktorých počet rastie vďaka liberalizácii cestovného ruchu, vedú svoju brandžu veľmi skúsene a v prípade potreby so značnou brutalitou. Najtvrdšie metódy používajú voči svojim rivalom Čečeni, ako dokazuje nedávna prestrelka za Prahou, pri ktorej bol zastrelený jeden Rus a traja ďalší boli vážne zranení. Údajne verbujú mladé Rusky, sľubujú im lukratívne zamestnanie, neskôr ich však mučením a drogami nútia k prostitúcii. Jednou z ich najpoužívanejších metód mučenia je ponáranie dievčat na niekoľko hodín do sudov s ľadovou vodou. Česká polícia v roku 1995 pri razii v pražskej reštaurácii U Holubů, slúžiacej ako zhromaždisko ukrajinskej mafie, zistila, že jej majiteľ, organizácia Arotex, založená v roku 1991 Ruso-Čechom Petrom Sumberom, je v spojení so Semjonom Mogilevičom, bossom moskovskej solncevskej mafie.
Mogilevič, občan Izraela sídliaci v Budapešti, je zapletený do medzinárodného pašovania zbraní, narkotík, starožitností, zlata a do prostitúcie. V období privatizácie v Maďarsku nakupoval Mogilevič zbrane a v niekoľkých krajinách vybudoval medzinárodnú sieť na pranie špinavých peňazí. Ďalší preslávený gang pochádza z ruského Rostova a na jeho čele stojí Džamal Mschiladze, gruzínsky veterán z afgánskej vojny.
Spoločne s rostovskou mafiou pracuje dagestanská skupina na čele s Dhamilom Megomedovom, ktorý má prsty vo vydieraní a nezákonnom pašovaní imigrantov na Západ a aj v okrádaní prisťahovalcov a ruských turistov.
Postsovietske zločinecké gangy sú značne vynaliezavé, využívajú služby veteránov z afgánskej vojny, účastníkov bojov o Náhorný Karabach, arménsku enklávu na území Azerbajdžanu, a taktiež bývalých agentov sovietskej KGB alebo dokonca atlétov. Podľa správy Ústavu medzinárodných vzťahov ide o tie isté osoby, ktoré sú v súčasnosti považované za nedotknuteľné. Blízke priateľské kontakty s vládnymi činiteľmi ich chránia pred trestným stíhaním.
Autor: EFE