o svojho veľkého brata Madagaskaru, až do tohtoročného leta predstavovalo pre Francúzsku republiku priam učebnicový príklad nielen konca kolonializmu, ale aj práva na sebaurčenie národa. Veď politický Paríž dal svojho času všetkým štyrom ostrovom v referende na výber, či chcú zostať vo Francúzsku, alebo chcú úplnú suverenitu a nezávislosť. K Francúzsku sa vtedy zo štyroch ostrovov - Veľkej Komory, Moheli, Anjouanu a Mayot rozhodol pripojiť len ostrov Mayot, ktorý stále posiela do parížskeho parlamentu jedného poslanca, zatiaľ čo tri ostatné ostrovy známe v dejinách pod prezývkou "ostrovy bojových hašterivých sultánov" si zvolili federáciu a samostatnosť. Tá však vydržala len do tohtoročného leta. Ostrov Anjouan si totiž spomenul 14. júla na to, že ide predsa o francúzsky štátny sviatok a manifestačne pod portrétmi prezidenta republiky Jacqua Chiraca žiadal o "Francúzsko pre všetkých".
"Chceli ste nezávislosť, máte ju mať," odpovedal Paríž a navyše komorský prezident Abdul Karim Taki sa v hlavnom meste Morone na ostrove Veľká Komora rozhodol, že to tak nenechá. Tým skôr, že anjouanskí separatisti, keď ich Francúzsko odmietlo, vyhlásili 3. augusta celkom jednoznačne anjouanskú "nezávislosť", teda odtrhnutie od Komorského súostrovia. Koncom minulého týždňa v noci z piatku na sobotu napriek výzvam Organizácie africkej jednoty i Francúzska na rokovanie medzi znepriatelenými ostrovmi vyrazili elitné jednotky komorskej federálnej armády - tristo mužov na dvoch zabavených civilných člnoch - na separatistický ostrov. Lenže prestrelený nafukovací čln s útočnou jednotkou a tiež odpor miestneho obyvateľstva zmenili víťazné vylodenie na krutú porážku. Tretina federálnej armády je v zajatí, druhá tretina utiekla a tretia tretina je buď v nemocnici, alebo na cintoríne!
V oboch táboroch sú desiatky mŕtvych. Paríž sa rozhodol už v nedeľu so súhlasom hlavného mesta Moroni poslať na vzbúrený ostrov Anjouan - nie vojakov, ale prvú potravinovú a lekársku pomoc. Anjouan dúfa, že sa mu po jeho víťazstve pošťastí získať plnú samostatnosť, kým prezident Abdul Karim Taki musí bojovať nielen s porážkou, ale aj s vlastnou opozíciou. Od utorka večer je nielen prezidentom, ale aj ministrom vnútra, ale za sebou už nemá nikoho, takže, ako sa už možno za týždeň dozvieme z etiópskej Addis Abeby, kde o tom bude rokovať OAJ, bude mať svet nový štát - slobodný Anjouan s 250 000 obyvateľmi.
Autor: ADOLF BAŠTA, Paríž (Autor je stálym spolupracovníkom SME)