osť a spoluprácu v Európe, ktorá bude dohliadať na ich priebeh. Zďaleka to však neznamená, že Bosna je dnes na volebný akt pripravená viac ako predtým. Kým parlamentné voľby mali "len" vytvoriť najvyššie zastupiteľské orgány v oboch presne ohraničených entitách, teda v bosniansko-chorvátskej federácii a v Republike srbskej v Bosne plus zastrešujúce orgány "jedinej-rozdelenej" Bosny a Hercegoviny, komunálne voľby sú ešte o čomsi inom. Odzrkadlia totiž momentálny stav v jednotlivých mestách a obciach krajiny, teda fakticky právne potvrdia výsledky etnických čistiek v nedávnej vojne. Daytonská mierová dohoda síce zakotvila právo utečencov všetkých národností na návrat do svojich domovov, v praxi sa tak však stalo len v obmedzenom počte prípadov.
V posledných týždňoch sa navyše prudko stupňuje kríza v Republike srbskej. S trochou cynizmu by sa dalo povedať, že Srbom sa ich nacionalizmus napokon nevyplatil - európskym dejinám dodali novú krvavú kapitolu, prehrali vojnu a dnes stoja proti sebe. V utorok zadržala polícia v Banja Luke, verná prezidentke bosnianskych Srbov Plavšičovej, niekoľkých členov vlády verných exprezidentovi Karadžičovi, ktorí sa tu pokúsili usporiadať míting odporcov prezidentky. Medzi nimi bol i člen bosnianskeho predsedníctva, t.j. jedna z troch "spoluhláv" BaH Momčilo Krajišnik. Bezprostredným podnetom boli vraj potýčky, ktoré provokovala ochranka členov vlády. Politici z konkurenčného Pale - bašty Plavšičovej odporcov - napokon odchádzali z Banja Luky pod ochranou Stabilizačných síl SFOR! Nenávidení vojaci NATO ich museli chrániť pred svojimi, pred Srbmi. Také čosi by ešte pred pol rokom bolo nepredstaviteľné.
Srbsko-srbský konflikt, ku ktorému sa môže v najbližších hodinách (ak sa tak po uzávierke tohto textu už nestalo) pridať vyhlásenie karadžičovskej Srbskej demokratickej strany, že bude voľby bojkotovať - nie je jediným dramatickým prvkom pred voľbami. Bojkot volieb vyhlásila a trvá na ňom aj najvplyvnejšia strana bosnianskych Chorvátov - Chorvátske demokratické spoločenstvo (HDZ), mimochodom, menovkyňa a sesterská strana víťazného hnutia v Chorvátsku. Tá vyhlasuje, že východiskové postavenie Chorvátov v Bosne ich dnes oproti stavu pred vojnou znevýhodňuje. Voľby však stroskotať jednoducho nesmú, pretože by to mohlo ohroziť plánovaný odchod Stabilizačných síl SFOR z krajiny v polovici budúceho roka. A čo je podstatné, aj realizáciu samotnej daytonskej dohody. V tejto súvislosti sa opakovane vynárajú obavy, či NATO, ktoré dlho tvrdilo, že ešte nedozrela situácia na "odchyt" vojnového zločinca Karadžiča, túto situáciu neprepáslo. Taktika "nech si to Srbi vybavia medzi sebou" svedčí v prospech známych obvinení medzinárodného spoločenstva z neschopnosti.