# Mieni Slovenská demokratická koalícia využiť svoj vplyv na voličov, aby eliminovala prípadné etnické napätie, ktoré by v dôsledku takejto politiky vznikalo?
"Riziko zneužitia nacionalistických tendencií a zvyšovania nepriateľstva medzi jednotlivými skupinami obyvateľstva je bežným nástrojom uplatňovania moci nedemokratických politických síl a takisto sa objavuje vtedy, keď sa krajiny dostávajú do hospodárskych problémov. My odmietame stupňovanie napätia na Slovensku. Slovensko potrebuje pokoj a spoluprácu. Len tak dokážeme vyriešiť problémy, ktoré pred nami stoja. Maďarské strany jednoznačne počas rokovaní s SDK vyhlásili, že ich cieľom je podieľať sa na budovaní Slovenskej republiky a vzdali sa akýchkoľvek nárokov na územnú autonómiu. To je niečo, čo sa Vladimírovi Mečiarovi nepodarilo dosiahnuť počas siedmich rokov rozdúchavania protimaďarských vášní na Slovensku."
# Doteraz slovenská časť opozície nespolupracovala často s maďarskou koalíciou, pokiaľ išlo o riešenie "maďarských" otázok - možno boli príčinou obavy z reakcie voličov. Nie sú takéto obavy zbytočné vzhľadom na skutočnosť, že voliči SDK nie sú nacionalisti?
"Ako politik zastávam názor, že našou úlohou nie je národ rozdeľovať, ale spájať. Preto je potrebné viesť dialóg a spolupracovať so všetkými demokratickými, ústavu rešpektujúcimi silami na Slovensku. Úcta k ústave a zákonom je kritériom legitímnosti a demokratickosti politickej strany. Ak teda maďarské politické strany rešpektujú ústavu a zákony Slovenskej republiky a správajú sa demokraticky, je prirodzené, že s nimi vedieme dialóg. Slovenská demokratická koalícia si však za cieľ stanovila národné zmierenie a preto chceme robiť politiku prijateľnú pre všetkých občanov Slovenska. Nechcel by som začať obyvateľov deliť na nacionalistov a nenacionalistov. Ak vôbec pripustíme nejaké delenie, tak len na slušných ľudí a tých ostatných. Našou povinnosťou je zaoberať sa všetkými potrebami, obavami a názormi občanov a reagovať na ne."