Už 27 rokov neprestávajú pribúdať Japonci, ktorí nezomrú pred tým, ako dovŕšia 100 rokov veku. Japonsko, jedna z najindustrializovanejších krajín sveta s najdlhšou priemernou dĺžkou života, sa - podľa včera zverejnených štatistík ministerstva zdravia - môže pochváliť až 8921 občanmi staršími ako 100 rokov. Počet storočných sa za posledný rok zvýšil o 1118. Z japonských extraseniorov je až 81,5 percenta žien (6921). Aj najstarším Japoncom je žena - 113-ročná Suekiku Mijanagová žijúca v horskej prefektúre Kagošima na juhu krajiny. Druhá 113-ročná Japonka, Asa Takiiová, sa narodila len 21 dní po pani Mijanagovej. Medzi desiatimi najstaršími ľudmi v Japonsku je iba jeden muž - 110-ročný Denzo Išigaki. Podľa japonských štatistík bola v roku 1996 priemerná dĺžka života u mužov 77,01 roka a u žien 83,59 roka. Pre porovnanie, na Slovensku je priemerná dĺžka života u mužov 68,9 a u žien 76,6 roka.
ŠĽACHTÍ SA SUPERRÝCHLA ŤAVA
Moderné laboratórium a voľné ruky dostala 33-ročná britská odborníčka na umelé oplodňovanie zvierat Lulu Skidmoreová, aby na základe kombinovania genetického materiálu najrýchlejších jedincov vyšľachtila superrýchlu dostihovú ťavu. Projekt financuje korunný princ ropného emirátu Dubaj, minister obrany Spojených arabských emirátov, a nepýta sa, čo to bude stáť. Plemenné dostihové ťahy sú skvelým biznisom - tie najrýchlejšie prechádzajú z jedných rúk do druhých za protihodnotu 2,5 milióna dolárov, investované peniaze však zrejme pre samé zvieratá nie sú inšpiráciou. "Libido ťaviakov totiž nie je veľké a rýchlo sa zasýtia, ak v priebehu niekoľkých dní majú oplodniť zopár partneriek," hovorí Lulu, ktorú dubajský princ odlákal šľachtiteľom dostihových koní.
PROTI KORUPCII SO ZÁSADAMI INKOV
Desatoro, ktoré v Strednej a Južnej Amerike ohňom a mečom šírili európski dobyvatelia, sa akosi neujalo a preto predstavitelia Peru na medzinárodnej konferencii o korupcii vyzvali zástupcov 90 krajín, aby sa v boji proti pohrome úplatkárstva riadili morálnymi princípmi pôvodných obyvateľov - Inkov. "Nové tisícročie by sme chceli vytvoriť na základe troch prikázaní starých Inkov: Nekradni, neklam a nebuď nečinný," povedala koordinátorka konferencie Blanca Colanová.