v do Nemecka. Becherovka nebola zaradená ani do jednej z predchádzajúcich privatizačných vĺn. Na akciovú spoločnosť so základným imaním 427 mil. Kč bola transformovaná v roku 1994 a podľa vtedajšieho privatizačného zámeru po 30 % akcií mali získať zdravotný a sociálny fond, ktoré však neboli založené a do verejnej súťaže malo ísť 34 % akcií. Neskôr vláda upustila od podmienky predať Becherovku domácemu kapitálu. Nový privatizačný model predpokladal predaj 89 % akcií vo verejnej súťaži, 5 % má dostať terajší manažér Jan Lupínek a 6 % dostanú tzv. povinné fondy a mesto Karlove Vary.
Podmienkou pre investora bola ponúkaná cena za akciu s tisíckorunovou nominálnou hodnotou - najmenej 2400 Kč. Ďalšou podmienkou bol ročný objem výroby dosiahnutý v roku 2000 vo fyzickom vyjadrení - 125 tisíc hl likérov (o tretinu viac ako vlani) a z toho šestina sa má exportovať. Ďalšou problematickou podmienkou bola dohoda s nemeckou firmou Underberg o ukončení sporu o ochrannú známku.
Minulý týždeň vláda rozhodla, že predá Becherovku dovtedy neznámej spoločnosti Value Bill, s.r.o., zapísanej v ČR za ponúknutú cenu 2 mld Kč, t.j. 5200 Kč za akciu. Do súťaže sa prihlásilo ešte päť spoločností: Bohemia Sekt (známy český výrobca šumivých vín), B-Pritt - spoločnosť založená Plzeňským Prazdrojom a manažmentom Becherovky, likérka Stock Plzeň a dve ďalšie spoločnosti.
Výhercu - Value Bill založili: francúzska likérka Pernod Ricard, vlastní 40 % základného imania Vaue Bill, česká investičná spoločnosť Patria Finance s podielom 40 % a Karel Schwarzenberg - rakúsky šľachtic, známy z obdobia federálneho prezidentského mandátu prezidenta Havla ako jeho kancelár. Francúzsky výrobca alkoholických nápojov Pernod Ricard vznikol v roku 1975 spojením likérok Pernod a Ricard. Pernod bol od roku 1915 známy výrobou zakázaného absintu (alkohol s prísadou paliny pravej). Pernod Ricard za minulý rok vykázal obrat 16,8 mld FRF a čistý zisk 1,2 mld FRF. V poslednom období je Pernod Ricard známy akvizíciami likérok a obchodníkov s alkoholom v Grécku, vo Venezuele a v Kanade.
Akcie Becherovky získa Value Bill po zaplatení 30 % kúpnej sumy za akcie a zároveň na 21 % akcií získa akcionárske práva, ktoré sú však vypovedateľné. Do roku 2000 bude 38 % akcií držať ministerstvo poľnohospodárstva ČR a po splnení všetkých podmienok ich prevedie nadobúdateľovi. Všeobecne uznávaným favoritom medzi záujemcami o Becherovku bola až do rozhodnutia vlády spoločnosť Likérka Stock Božkov Plzeň, a.s. Vyrába konkurenčný likér Fernet Stock. Plzenskú likérku vlastní nemecká nápojárska spoločnosť Eckes, ktorá minulý rok dosiahla obrat 2,1 mld DEM. Jej predstaviteľ sľuboval, že by vysporiadal známkoprávny spor s Underbergom a dostal by Becherovku do predajnej siete Eckes v západnej Európe, a tak zvýšil jej produkciu.
V Nemecku vyrábala Becherovku od roku 1971 firma Underberg na základe práv, ktoré jej poskytla Heda Becherová - potomok odsunutých Becherovcov. V roku 1985 vtedajší československý PZO Koospol sa s Underbergom dohodol, že ten Becherovku prestane vyrábať a bude ju kupovať zo štátneho podniku v Karlových Varoch. V roku 1994 Koospol, a.s., Praha túto zmluvu vypovedal a Underberg začal opäť v Nemecku vyrábať a predávať Becherovku. Karlovarská Becherovka odvtedy vedie známkoprávny spor so spoločnosťou Underberg, minulý rok v októbri rozhodol nemecký súd v neprospech Becherovky. Opozičný predák Miloš Zeman povedal, že v prípade Becherovky ide o výpredaj rodinného striebra. Najkritickejšie sa o predaji Becherovky vyjadrovali českí komunisti a republikáni, tí chcú zohnať 40 hlasov, aby predaj Becherovky mohol byť zaradený na rokovanie parlamentu.
Minuloročný obrat Becherovky dosiahol 720 mil. Kč (bez spotrebnej dane), čistý zisk vyše 138 mil. Kč. V objemovom vyjadrení to predstavuje 95 tisíc hl likéru a asi toľko isto nealkoholických nápojov. Za posledné dva roky sa v spoločnosti investovalo asi 100 mil. Kč ročne, predovšetkým do stáčiarne likéru. Export spoločnosti bol relatívne malý, za rok 1996 dosiahol 15 % z celkovej výroby. Spoločnosť zamestnáva 291 ľudí.
Autor: jv