o 12 percent. Prvý septembrový týždeň sa kurzy akcií na celom svete ako-tak držali; dominantné indexy mali však veľké výkyvy: trpeli pod veľkou nervozitou aktérov na parkete. Dôvodom na takýto vývoj bola neistota burzových augurov, či americká Ústredná banka predsa len neodhalí v makroekonomických údajoch hrozbu inflácie a či následne nezvýši úrokovú mieru pre krátkodobý medzibankový styk.
Náladu burziánov okrem toho zhoršili správy z ázijských krajín. Na tamojších burzách sme totiž boli svedkami razantného pádu kurzov: na Filipínach o 17 percent, v Indonézii o 12 percent, v Thajsku o 10 percent a v Singapúre o 7 percent. Ak by nastal dlhodobý prepad hodnoty účastín na spomínaných parketoch, potom by zrejme museli japonské banky mobilizovať svoje finančné rezervy na vykrytie miliardových strát. A tieto rezervy sa nachádzajú v Spojených štátoch v podobe amerických štátnych dlhopisov. Dôvod? Extrémne nízka úroková miera v Japonsku priam zvádza na nasledujúcu transakciu: finančné spoločnosti sa zadlžujú za nízke úroky v jenoch a tieto úvery obratom ruky investujú do amerických obligácií s vyššími úrokovými mierami, pričom rozdiel medzi úrokovými mierami je ziskom.
Slovenské akcie sa na nemeckej burze vyvíjali nejednotne. Podľa údajov v odbornom týždenníku BOERSE ONLINE sa k 2. septembru oproti 26. augustu zvýšil kurz Nafty Gbely o 2,20 percenta na 65 DEM, Slovakofarmy o 2,92 percenta na 247 DEM a Slovnaftu o 0,34 percenta na 44,70 DEM. Váhostav Žilina klesol o 5,95 percenta na 77,50 DEM a VSŽ o 4,48 percenta na 32 DEM.