LAUSANNE (ČTK, TASR, REUTER) - Medzinárodný olympijský výbor zvolil na svojom 106. zasadaní vo švajčiarskom Lausanne tretíkrát za sebou do funkcie prezidenta MOV Juana Antonia Samarancha. Sedemdesiatsedemročný Španiel stojí na čele MOV od olympijských hier v roku 1980 v Moskve. Jeho štvrté a zároveň posledné funkčné obdobie sa skončí v roku 2001. Prvýkrát ho znovuzvolili do funkcie v roku 1989 v San Juane, druhýkrát v roku 1993 v Monte Carle. Opätovná kandidatúra Španiela bola možná iba vďaka rozhodnutiu MOV zo zasadania v roku 1995 v Budapešti, keď členovia MOV schválili zvýšenie vekovej hranice na post prezidenta zo 75 na 80 rokov.
Zasadanie MOV predchádzalo dnešnému rozhodnutiu o dejisku Hier letnej olympiády roku 2004. O 16.00 h sa v lausannskom Palais de Beaulieu začne hlasovanie, konečný výsledok sa očakáva okolo siedmej hodiny podvečer. Ešte pred mesiacom bol veľkým favoritom Rím, ale predstavitelia "večného mesta" sa medzi sebou nedokázali dohodnúť a namiesto konštruktívnych riešení kritizujú jeden druhého. Vystúpenie niektorých členov parlamentu navyše spochybnilo podporu štátnych orgánov. Rím sa tak dostal do postavenia Atén, ktoré pri kandidatúre na OH 1990 považovali za najsilnejšieho kandidáta, nakoniec však neprešli zásluhou vnútorných rozbrojov. Naopak, na podporu talianskeho kandidáta vystúpil známy spevák Luciano Pavarotti. Namiesto Atén dostala usporiadateľské právo pre rok 1996 Atlanta a Gréci sa z tohto neúspechu poučili. Kandidatúru Kapského Mesta považujú znalci za trochu predčasnú, jednako africký kontinent by hostil olympijské hry po prvý raz. V prospech Kapského Mesta sa angažuje prezident JAR Nelson Mandela, ktorý prišiel do Lausanne. Jeho argentínsky náprotivok Carlos Menem taktiež ohlásil návštevu Švajčiarska.
Organizátori kandidátskych miest sa rôznymi spôsobmi snažia ovplyvniť hlasujúcich. Jeden z členov MOV, ktorý si neželal byť menovaný, vyhlásil, že zástupcov Štokholmu a Kapského Mesta upozornili z porušovania olympijských pravidiel. Povedal, že Švédi boli obvinení z bezplatnej ponuky nábytku členom MOV, kým Juhoafričania poskytli voľné letenky niektorým manželkám členov MOV. Napadnuté strany tieto obvinenia odmietli.