Filmový festival v Benátkach dáva tento rok prednosť filmovému umeniu, alebo aspoň pokusom oň, a temer na ňom chýbajú slávne filmové hviezdy. Tými najžiarivejšími boli zatiaľ Alan Rickman, Emma Thompsonová, Harrison Ford a čínsky režisér Zhang Yimou, ktorý je v Benátkach už tretí raz. Obidve jeho predchádzajúce snímky - Červený lampáš a Príbeh Qiu Ju - mu priniesli víťazstvo i slávu. Svoj nový film You hua hao hao shou charakterizoval ako príbeh zo súčasného Pekingu, v ktorom podľa neho má každý tretí človek mobilný telefón a tí zvyšní dvaja aspoň pager. Mimochodom, pred nakrúcaním filmu vyrábal doma práve reklamu na mobilné telefóny. Má síce námety na viacero nových filmov, ale nevie v Číne nájsť dobrého scenáristu, pretože všetci sa sústredili na televíziu, ktorá prináša veľké zisky. Za znak vplyvu Západu na Čínu považuje Yimou skutočnosť, že každý pozná nielen Coca Colu, ale aj iné značkové výrobky, "i keď dohromady nikto nemá dosť peňazí na to, aby si ich mohol kúpiť".
Čínske úrady zmenili názor a na rozdiel od mája, keď zakázali režisérovi Čang Ji-muovi zúčastniť sa s filmom Keep Cool na festivale v Cannes, povolili mu ho tentoraz predstaviť v Benátkach. Námetom snímky odohrávajúcej sa v Pekingu je príbeh ľúbostného trojuholníka. V prípade Cannes úrady svoj postup oficiálne nezdôvodnili, ale Čanga kritizovali, pretože vraj vo filme ukazuje nepekné aspekty čínskej kultúry, aby sa zapáčil zahraničným divákom.
Vo svetovej premiére uviedol benátsky festival francúzsky kostýmový historický veľkofilm Marquise od režisérky Very Belmontovej so Sophie Marceauovou v úlohe hviezdy Moliérovho divadla. Drsnosťou a zdôraznením sociálneho pozadia zaujal i gangsterský príbeh Face britskej režisérky A. Birdovej. Jej kontroverznú drámu homosexuálneho duchovného The Priest poznajú aj slovenskí diváci. Rozporuplné reakcie vyvolal film Hana-Bi režiséra T. Kitana, označovaný za japonskú novú vlnu a prinášajúci kombináciu psychologickej drámy s drsným krvavým thrillerom.
Autor: MILOŠ ŠČEPKA, SME plus, Benátky