ná spoločnosť Patria Finance. Dvadsať percent akcií Value Bill má v držaní knieža a bývalý kancelár prezidenta Václava Havla Karel Schwarzenberg, ktorý je považovaný za štvrtého najbohatšieho šľachtica v Rakúsku. Spoločnosť Value Bill ponúkla za nákup 89 percent akcií Karlovarskej Becherovky druhú najvyššiu cenu, dve miliardy korún, pričom finančné krytie by mala zaisťovať francúzska Credit Lyonnais spolu s českou IPB. Value Bill porazila päť spoločností, ktoré boli spolu s ňou v hre o karlovarský liehovarský podnik: Bohemia Sekt, B-Prit založená plzenským Prazdrojom, Cantrell and Cochrane Group, Stock Plzeň a Unimex. Najväčšie šance pritom pozorovatelia dávali plzenskej firme Stock, ktorú z väčšej časti vlastní nemecký koncern Eckes. Stock ponúkla ako jediná za majoritu v Becherovke viac ako dve miliardy korún.
Francúzsky výrobca alkoholických nápojov Pernod Ricard v uplynulom roku intenzívne rozvíjal svoje aktivity v zahraničí a posilnil tak svoju celosvetovú pôsobnosť. V roku 1996 Pernod hospodáril s čistým ziskom 1,19 miliardy frankov (194 miliónov dolárov), čo predstavuje medziročný vzostup o 7,9 percenta. Pernod Ricard bol v roku 1996 šiesty najväčší výrobca vín a destilátov na svete. Na svetovom trhu destilátov si značka Pernod drží tretie miesto a v rebríčku prvej stovky najpredávanejších svetových liehovín má koncern päť zástupcov.
Rozhodnutie českej vlády o predaji 89 percent spoločnosti Jan Becher-Karlovarská Becherovka firme Value Bill kritizoval predseda Poslaneckej snemovne a šéf ČSSD Miloš Zeman. "Ja sa predovšetkým domnievam, že nie je dobré, keď to, čo sme ešte nedávno označovali ako rodinné striebro, pomerne bezhlavo rozpredávame, a to často ešte pod cenu," povedal novinárom Zeman.
Naopak podpredseda vlády Josef Lux je spokojný, že Becherovka zostala v domácich rukách. "Rodinné striebro zostalo doma, pretože zvíťazila najvyššia domáca, tuzemská ponuka," povedal Lux, ktorý verí, že sa víťazná spoločnosť dohodne o používaní ochrannej známky s konkurenčným koncernom Underberg.