BRATISLAVA (SME - sp, dos) - Právny expert HZDS J. Cuper včera vyhlásil, že funkčné obdobie prezidenta SR M. Kováča sa končí 15. februára 1998 a nie 2. marca. Podľa opozičných politických subjektov je takýto postup HZDS v rozpore s Ústavou SR, pretože funkčné obdobie prezidenta je päť rokov. Parlament zvolil M. Kováča za prezidenta 15. februára l993 a úradu sa ujal 2. marca l993. Na pripomienku, že sa nedodrží ústavou stanovené 5-ročné funkčné obdobie prezidenta, Cuper dodal: "Ak sa nájde politická vôľa na to, aby sa zvolila nová hlava štátu v decembri 1997, je vecou parlamentu, aby rozhodol, kedy bude inaugurovaný nový prezident. Voľbou nového prezidenta sa skončí funkčné obdobie starého. Ústava jednoznačne nehovorí, kedy sa má nový prezident ujať funkcie." Na pripomienku novinára z ČR, že Slovensko tak môže mať dvoch prezidentov, Cuper podotkol: "To sú české konštrukcie. My sa neriadime českými konštrukciami, ale slovenskými." Hovorca prezidenta SR V. Štefko pre SME uviedol, že prezident M. Kováč sa ujal úradu dňom 2. marca 1993, keď začal plynúť aj jeho pracovnoprávny vzťah. Funkčné obdobie hlavy štátu sa končí 2. marca 1998 a "pán prezident sa bude podľa toho aj správať".
Podľa Štefka "prezident, ktorý je zvolený, ale nezložil prezidentský sľub, nie je oprávnený vykonať akýkoľvek prezidentský úkon". Podpredseda KDH I. Šimko pre SME ešte vo februári t. r. vyhlásil, že ak by sa "prijala interpretácia, podľa ktorej začína plynúť funkčné obdobie prezidenta dňom volieb, tak by nemohlo byť 5-ročné. Ďalšie voľby prezidenta majú byť v lehote posledných 60 dní úradujúceho prezidenta, a tak by funkčné obdobie hlavy štátu bolo len 4 roky a 10 mesiacov". Podľa Cupera HZDS nepodporí zákony, ktorými by sa čiastkovo reformovala ústava o priamej voľbe prezidenta. "Nám ide o to, aby sa posilnil parlamentný systém vlády. Ako ukazujú skúsenosti z Bosny a Hercegoviny, sú dve inštitúcie, ktoré sa opozičné sily v niektorých štátoch snažia zneužiť na boj proti legitímnej vláde - a to je hlava štátu a Ústavný súd," konštatoval Cuper. Pripustil, že SDĽ bude "zrejme asi ochotná rokovať o niektorých politikoch, ktorí sú všeobecne akceptovateľní" na post prezidenta. Na poznámku SME, že SDĽ nemusí podporiť kandidáta HZDS, ak sa pritom bude porušovať ústavou stanovené päťročné funkčné obdobie hlavy štátu, poslankyňa HZDS E. Zelenayová odvetila: "Ak nepodporia, vlastne dokazujú moment, ktorý stále vnucujú spoločnosti, že SR bude bez prezidenta a že premiér si chce prisvojiť jeho právomoci." K informáciám, že kandidátom HZDS na post prezidenta je spisovateľ L. Ťažký, Cuper poznamenal, že ide o subjektívny názor médií. "Vážim si ho ako spisovateľa a ako človeka. Je to osoba, v ktorej by Slovensko malo záruku, že bude mať takú hlavu štátu, ktorá bude SR reprezentovať objektívne," dodal Cuper.
L. Ťažký, ktorý bol v 50-tych a 60-tych rokoch činný v komunistickej strane, pre Slovenský rozhlas včera uviedol, že by sa "nebál ani verejného hlasovania" občanov o novej hlave štátu. "Neprekážalo by mi, keby sa k tomu vyslovili občania. Takto by prezident nebol zaviazaný žiadnej politickej strane alebo hnutiu za pomoc. Pomoc by mal len od obyvateľov. Či je to dnes možné, tak to neviem. Pôjde o to vybrať človeka, s ktorým by súhlasila aj opozícia. Ja sám takéhoto človeka hľadám," vyhlásil Ťažký. Predseda SDĽ J. Migaš povedal, že ak NR SR neprijme zákon o priamej voľbe prezidenta, bude hlavu štátu voliť parlament. SDĽ v prvej fáze mieni podľa Migaša predložiť vlastného kandidáta. O konkrétnom mene sa však ešte nerozhodlo. Podľa P. Weissa (SDĽ) "Slovensko je v takej zložitej situácii, že by ho mal do tretieho tisícročia viesť prezident, ktorý je profesionálny politik a ktorý bude uznávaný aj v zahraničí a dostane priamu dôveru od občanov". Podpredseda KDH V. Palko zdôraznil, že "pán Ťažký je významný slovenský spisovateľ a mal by sa zamyslieť nad tým, či nie je posledným významným slovenským umelcom, ktorý sa ešte neodvrátil od V. Mečiara a HZDS". MOS nepodporí kandidatúru L. Ťažkého na post prezidenta, pretože pochybuje, že by sa mohol stať prezidentom všetkých občanov SR. Podľa K. Petöcza (MOS) však V. Mečiar má v talóne ďalších prezidentských kandidátov - nepolitikov. Jedným z nich by mal byť podľa neho J. Binder. "Nebolo by šťastné, aby celé Slovensko bolo zabetónované," komentoval túto alternatívu Petöcz. Predseda SNS J. Slota včera pre TASR priznal, že na koaličných rozhovoroch sa o mene kandidáta na post prezidenta nehovorilo. Pripustil, že SNS do prvého kola voľby prezidenta navrhne svojho kandidáta.
Autor: SME - sp, dos