poslanec Jan Marinus Wiersma v pracovnom hodnotení posudku Európskej komisie na Slovensko. Materiál predložený včera zahraničnému výboru Európskeho parlamentu sa stotožňuje s názorom komisie, že politická situácia na Slovensku nezodpovedá tomu, čo únia očakáva od kandidátskych krajín. Požaduje, aby fungovanie inštitúcií nenarušovali osobné spory, aby boli plne uznané práva opozície, aby boli lepšie zaručené základné ľudské práva a zabezpečené práva národnostných menšín. Vnútorná politická situácia má okrem toho negatívny dopad na hospodársky vývoj - napríklad zahraničné investície tvoria len 0,8 percenta HDP. Niektoré ekonomické ťažkosti sú priamym dôsledkom politických nedostatkov. Pracovný materiál spravodajcu EP pre Slovensko bude ako v prípade ďalších pridružených krajín počas jesene postupne doplňovaný a spresňovaný podľa pripomienok parlamentu aj podľa vývoja na Slovensku. Výsledkom bude hodnotenie, ktoré EP schváli zrejme pred decembrovým summitom EÚ v Luxemburgu.
Wiersma a väčšina jeho kolegov sa domnievajú, že so Slovenskom sa za terajšieho stavu nedajú začať vstupné rozhovory. "Nie je možné pripustiť prechodné obdobie pre demokraciu," usudzuje spravodajca. Pokiaľ by sa teda Rada EÚ nakoniec rozhodla začať rokovanie so všetkými kandidátmi zároveň, Slovensko by z nich malo byť vylúčené podľa "formuly 10 - 1 + 1" (normálne sa hovorí o 10 + 1, teda 10 kandidátov zo strednej a východnej Európy + Cyprus).
Dokument taktiež považuje za žiaduce, aby slovenské úrady vykonali potrebné politické reformy. "Niet pochýb, že Slovensko je povolané stať sa členom EÚ a že slovenský ľud sa stotožňuje s touto túžbou... Spravodajca je presvedčený, že slovenský ľud má nevyhnutnú schopnosť vykonať zmeny a že to v blízkej budúcnosti vykoná tak, aby vyvolal v krajine pozitívny vývoj."