Vláda spolkovej krajiny Dolné Rakúsko vyzvala včera v zverejnenom liste rakúskeho kancelára Viktora Klimu, aby urobil všetko, aby slovenská jadrová elektráreň Mochovce nebola uvedená do prevádzky. Dolnorakúsky kabinet podľa agentúry APA upozorňuje v liste na svoje vyhlásenie k Mochovciam z 21. februára 1995 a na rezolúciu dolnorakúskeho parlamentu z 26. januára 1995, ako aj na 100 000 nesúhlasných podpisov občanov spolkovej krajiny. Vláda Dolného Rakúska od V. Klimu požaduje, aby Rakúsko aj v rámci Európskej únie v súvislosti s úsilím Slovenska o vstup do tejto organizácie upozornilo na blízkosť jadrovej elektrárne a na obavy občanov z nej, konštatuje APA.
KRÍZA V RS
Prezidentka Republiky srbskej (RS) v Bosne Biljana Plavšičová v utorok večer v Banja Luke neplánovane rokovala s náčelníkom generálneho štábu bosnianskosrbskej armády Perom Čoličom. Po poldruhahodinovom rozhovore Čolič informoval, že sa s prezidentkou dohodol na zvolaní Rady obrany RS v najbližších troch až štyroch dňoch, ktorá má definovať úlohu a pozíciu ozbrojených síl. Generál Čolič, verný prokaradžičovskému Pale, zastáva názor, že pokusy o štiepenie v radoch armády v dôsledku súčasného boja o moc sú odsúdené na neúspech. Aktuálnu situáciu v RS možno riešiť len súbežne zorganizovanými parlamentnými a prezidentskými voľbami, zopakoval požiadavku zástancov tvrdej línie v Pale.
ZADRŽALI ŠPIÓNOV
Juhoslovanská štátna a vojenská bezpečnosť zadržala v uplynulých dňoch 12 osôb, prevažne armádnych dôstojníkov, podozrivých zo špionáže pre Nemecko. Napísal to včera belehradský bulvárny denník Nedeljni telegraf s odvolaním sa na dobre informované vojenské kruhy. Podľa týchto kruhov boli títo ľudia zatknutí kvôli dôvodnému podozreniu, že spolupracovali s nemeckou Spolkovou spravodajskou službou (BND) a ohrozili tak bezpečnosť Juhoslovanskej zväzovej republiky (JZR). Údajne možno očakávať zadržanie ďalších až 30 vojakov. Denník ďalej uviedol, že celá skupina bola sledovaná niekoľko mesiacov a že medzi zatknutými je niekoľko vysokých dôstojníkov, Za kľúčovú osobu označil istého plukovníka, vojenského psychiatra z mesta Somboru, ktoré leží vo Vojvodine na severe Srbska neďaleko hraníc s Maďarskom. Úlohu kontaktu mal hrať nemenovaný právnik v Budapešti.
VODCA MÁ NOVÚ SKRÝŠU
Severokórejský vodca Kim Čong-il sa rozhodol presťahovať na nové tajné miesto kvôli februárovému úteku bývalého vysoko postaveného činiteľa Hwang Čang-jopa, ktorý na svoju krajinu vyzradil mnoho informácií. Uviedol to včera japonský denník Sankei Šimbun.Podľa denníka, ktorý sa odvoláva na zdroje juhokórejskej rozviedky, sa severokórejské úrady rozhodli z bezpečnostných dôvodov presťahovať aj niekoľko životne dôležitých vládnych inštitúcií. Hwang poskytol o miestach, kde dosiaľ Kim a ďalší činitelia bývali, príliš mnoho podrobností. Podľa juhokórejskej rozviedky tím spôsobil severokórejskemu režimu značnú škodu, ktorú prekoná až po niekoľkých rokoch. KĽDR je tiež vraj silne znepokojená presnosťou, s akou boli zasahované ciele v Iraku Spojenými štátmi v priebehu vojny v Perzskom zálive a o to viac si uvedomila svoju zraniteľnosť, pokiaľ by bola dobre známa poloha aj jej strategických objektov.