V boji o dodávky generátorov a turbín v hodnote 740 miliónov USD pre najväčšiu svetovú hydroelektráreň Tri tiesňavy na rieke Jang-c`- ťiang zvíťazili európske konzorciá. Po viacročnom boji boli vyradené zo súťaže také giganty ako japonské konzorcium s firmami Mitsubishi Heavy Industries, Toshiba a Hitaschi či argentínska Impsa. Z hry vypadli aj Rusi. Najväčšiu zákazku získalo britsko-francúzske konzorcium s firmami GEC Alsthom a švédsko-švajčiarskou firmou ABB. Majú dodať do Číny osem generátorov, každý s výkonom 700 megawattov, v hodnote 420 miliónov dolárov. Druhú zákazku získalo konzorcium, ktoré pozostáva z firiem Siemens Ag, Voith Hydro GmbH, GE Hydro a GE International Inc. To dodá šesť ďalších 700 megawattových generátorov v hodnote 320 miliónov USD.
Priehrada Tri tiesňavy má byť najväčšou priehradou, aká kedy bola v ľudskej histórii postavená. Tretia najväčšia rieka na svete Jang-c`-ťiang (Modrá rieka) má byť prehradená na miestach, kde sa tromi vápencovými kaňonmi prediera zo Sečuánu do strednej Číny. Má byť dlhá 2 kilometre, vysoká 185 metrov a jazero za ňou bude mať dĺžku 600 kilometrov. Roku 1986 požiadalo čínske ministerstvo energetiky kanadskú vládu, aby financovala vykonávaciu štúdiu v hodnote 14 miliónov dolárov. Konzorcium kanadských firiem, známe ako CIPM Yangtze Joint Venture, štúdiu spracovalo a stavbu odporúčalo. Hlavným prínosom hydroelektrárne má byť to, že pri výkone 18 000 megawattov bude vyrábať celú desatinu elektrickej energie Číny. Hrádza má zabrániť katastrofálnym povodniam a rieka sa stane splavná pre námorné lode až hlboko do vnútrozemia. Ochrancovia životného prostredia a mnoho významných vedcov v Číne aj v zahraničí začali poukazovať na megalomanské sklony pekinského vedenia, ktoré si hodlá realizáciou priehrady vystavať svoj pomník pre budúce generácie. Odporcovia priehrady poukazujú na to, že bude narušený ekosystém pod priehradou, od ktorého je závislých asi 75 miliónov ľudí. Priehrada bude zadržiavať silt, ktorý zúrodňoval pri záplavách polia. Jazero zatopí niekoľko sto miest a dedín a musí byť presťahovaných viac ako milión osôb. Bude zničených mnoho architektonických a prírodných pamiatok. Definitívne zničia aj jednu z najslávnejších čínskych krajín. Už roku 1989 vzniklo v Číne protestné hnutie Jang-c`! Jang-c`! Jeho členov však uväznili a stavbu priehrady verejne kritizovať zakázali. Koncom roku 1994 čínska vláda oznámila, že sa stavba priehrady začala. Výstavba má byť dokončená roku 2009 a hrádza má predstihnúť doposiaľ najvýkonnejšiu hydroelektráreň sveta Ttaipu v Brazílii s 5 600 megawattmi.
Stavba priehrady sa od samotného začiatku dostáva do finančných ťažkostí. Najznámejší svetoví stavitelia a finančníci priehrad ako napríklad Svetová banka, Bechtel Enterprises a kanadská BC Hydro a Ontario Hydro požadujú od čínskej vlády, aby im najskôr predložila štúdie o tom, ako bude hrádza pôsobiť na životné prostredie. Posledný, kto kategoricky vyhlásil, že nebude kontroverzný projekt financovať bez dôkladných čínskych podkladov, je americká Export-Import Bank. Výstavba priehrady však pokračuje a už v budúcom roku by sa mala začať napúšťať.
Autor: JAROMÍR ŠTĚTINA, Hongkong, Pre SME - agentúra Epicentrum