"Čo si myslíte o podiele viny fotoreportérov na smrti princeznej Diany?" opýtali sme sa renomovaných slovenských fotografov a ich českého kolegu Jana Šibíka z Reflexu, ktorý sa preslávil najmä spravodajskými snímkami z bojujúcich a inak exponovaných oblastí celého sveta.
JAN ŠIBÍK, Reflex: "To, čo okolo fotoreportérov vypuklo, je veľmi prehnané. Traja z obvinených sú fotografmi renomovaných agentúr - z Gammy, Sipy a Sygmy. To sú veľmi seriózne agentúry so špičkovými fotoreportérmi, o paparazzi sa vôbec nedá hovoriť. Myslím si, že treba vyčkať na dôkladné vyšetrenie všetkých udalostí. Ale aj to, čo už je známe, že šofér mal v krvi 1,7 promile a auto išlo rýchlosťou skoro 180 na mieste, kde je povolená rýchlosť 50 kilometrov, stačí, aby som ich tak jednoznačne neodsudzoval, ako počúvam zo všetkých strán. Veľmi sa obávam, že z toho môže vzniknúť obrovský precedens, že ľudia začnú zneužívať kampaň, ktorá sa proti fotografom rozpútala."
TIBOR HUSZÁR, fotograf na voľnej nohe: "Obvinenia fotoreportérov absolútne odmietam. Viem, že veľakrát idú novinári známym ľuďom na nervy, no oni robia ich slávu. Činní ľudia sú populárni práve vďaka masmédiám. Iste, prináša to aj riziká, no bez novinárov by ani Diana nebola tým, čím sa stala. A je jedno, či to boli paparazzi, alebo tí `druhí`. V demokratickej spoločnosti by mali aj herci a politici novinára rešpektovať, uvedomiť si, že on im robí imidž. Osobne síce neuznávam druh fotografie, aké robia paparazzi, no keď si ich vydavateľ objedná, uverejní a dobre zaplatí? Títo ľudia sa iba nejakým spôsobom živia. Samozrejme, existuje istá etická hranica, ale je to otázka prístupu a morálky jednotlivca. Ja, keď robím s ľuďmi, vyžadujem osobný kontakt, ktorý častokrát prerastie v priateľstvo."
ALAN HYŽA, SME: "Diana bola asi najexponovanejšou osobou, čo sa týka záujmu paparazzi. Dňom i nocou boli na ňu na celom svete nasadení ľudia. Nechápem, ako sa takto dá žiť. Treba si uvedomiť, že podobné fotografie sú otázkou dopytu. Keď za ne niekto dostane tristotisíc dolárov, prečo by to nerobil? Som len zvedavý, aký to bude mať celosvetový dopad nielen na prácu paparazzi, ale aj ostatných fotografov."
JOZEF BARAN, Pravda: "Tu je veľmi ťažko určiť hranice etiky. Môže dodržiavať etiku vojnový fotograf? Je to práca niekedy hraničiaca až s cynizmom, ale je to, jednoducho, také povolanie. Fotoreportér si iba vykonáva svoju prácu. Ani na fronte nikto od fotografov a kameramanov neočakáva, že budú poskytovať prvú pomoc. Oni zaznamenávajú udalosti, podávajú o nich správu verejnosti a tiež pri tom často riskujú svoj krk. Zarazilo ma, že foťáci sú žalovaní za neposkytnutie prvej pomoci. Oni mali ošetrovať a lekári to mali fotiť? Navyše, nie každý v takejto situácii naozaj pomôcť dokáže. Ešte by som rád dodal, že existencia takýchto fotografií, to je otázka dopytu. Budú dovtedy, kým budú redakcie, ktoré za ne zaplatia. A asi ich verejnosť chce, keď sa to redakciám rentuje. Takže, prečo je teraz verejnosť taká zhrozená?"
ANDREJ BÁN, Reflex, Bratislava: "Prípadnú trestnú zodpovednosť šialencov s fotoaparátmi na motorkách, ako i pripitého šoféra Dianinho Mercedesu zaiste posúdi súd a jeho závery sa, dúfam, budú rešpektovať. Z nikoho z nás, ktorí fotografujeme, táto tragédia však nezmyje existenciálnu zodpovednosť za kolegov zvaných paparazzi, ktorí v ponižujúcej snahe uspokojiť dopyt po slávnych tvárach rozdelili mediálnu sféru na lovcov a obete, pričom tieto pozície sa občas vymieňajú. Práve preto osobne radšej fotím `neslávnych ľudí`, život ktorých je pravdivejší a rýdzejší."
RAMON LEŠKO, Nový Čas: "Myslím si, že fotografi nemajú na smrti nijaký podiel, nenesú žiadnu vinu. Od nich sa niečo očakáva a oni si jednoznačne iba robili svoju robotu."
SVÄTOPLUK PÍSECKÝ, TASR, Košice: "Že by fotoreportéri boli obvinení z neposkytnutia prvej pomoci, si viem predstaviť, ale obviňovať ich z neúmyselného zabitia považujem za absurdné. Nie je možné preniesť zodpovednosť na fotografov, ak vodič, navyše pod vplyvom alkoholu, šiel neprimeranou rýchlosťou. Nepozdáva sa mi ani tvrdenie, že fotografi bránili zdravotníkom pri poskytovaní prvej pomoci. Nielen vo Francúzsku, ale i u nás by si polícia s takýmito osobami okamžite poradila."
Autor: bd, eb