"Už z námestia obce na východnej strane nad domoradím je vidno Kalváriu. Vyjdúc na cestu, vedúcu k cintorínu, miernym svahom sa dostaneme na trochu strmejšiu časť vŕšku, kde v pravidelnom rade sú rozložené až po vrchol kaplnky krížovej cesty. Rad kaplniek ukončí pieskovcové súsošie Ukrižovaného a za tým väčšia kaplnka, zasvätená sv. Magdaléne, v ktorej raz ročne je slúžená sv. omša." Takto píše o bystrickej Kalvárii v medzivojnovej ére Anton Rutzek vo svojej monografii o Považskej Bystrici. Malebný zalesnený kopec nad mestom skrýva i dnes jednu z mála kultúrnych pamiatok nášho mesta. Pri pátraní v archívnych materiáloch sa dozvedáme, že Kalvária je na mieste niekdajšieho Hájka. K jej stavbe a udržiavaniu zaviazala sa obec Považská Bystrica zmluvou zo dňa 8. júla roku 1807. V roku 1937 bola zadaná oprava Kalvárie staviteľovi R. Juráčkovi ml. Vytetovanie kamenných krížov bolo zadané M. Malému, kamenárovi zo Žiliny. Skončila sa vojna, prebehol Víťazný február a Kalváriu postihli krušné časy. Éra komunizmu nebola naklonená udržiavaniu cirkevných pamiatok. S politickými zmenami v 1989 ožila aj nádej, že aj tomuto miestu sa vráti jeho niekdajšia dôstojnosť. Chyba lávky. Trhové hospodárstvo nemá vo zvyku prelievať peniaze do vecí, ktoré neprinášajú zisk. Podobné pamiatky sú odkázané na priazeň občanov, samosprávy, cirkevných a kultúrnych inštitúcií. Len ich spoločné úsilie môže viesť k želanému cieľu. O tom, že sa to dá, svedčia vynovené kalvárie v Rajeckej Lesne, Bojniciach, Nitre či Skalici. Náš postoj k bystrickej "krížovej ceste" vzbudzuje dojem, akoby sme tu takýchto pamiatok mali neúrekom. Urobí niekto prvý krok k jej záchrane, alebo chýba u nás chuť a odvaha?
OBZOR, Považská Bystrica
Palicou dolámal labuti krídlo
Pred niekoľkými dňami oznámila istá pani mestskej polícii, že niekto palicou dolámal krídlo labuti. Policajti teda o prípade informovali Slovenskú agentúru životného prostredia - ako sme sa od jej pracovníka Ing. Petra Kováčika dozvedeli, labuť má zrejme naozaj zlomené krídlo, inak však nie je oslabená. "Labuť sme vo štvrtok našli pri SPU a snažili sme sa ju odniesť k veterinárovi, žiaľ, nedala sa chytiť a vbehla do vody. V piatok, keď sme sa za ňou opäť vybrali, sme ju však už nikde nenašli..." informoval nás Ing. Kováčik, ktorý uviedol, že budú po labuti naďalej pátrať. Ak sa nájde, čakajú ju dve možnosti - keďže podľa všetkého už viac nepoletí, umiestnia ju buď v bojníckej ZOO, alebo pôjde na jazierko, kde ju bude treba prikrmovať. Na jazere v parku však bude ohrozená rybármi, kým v areáli Agrokomplexu ju zase môžu skántriť líšky, ktorým vraj počas minulého roka padli za obeť tri labute. Zaujímalo nás, čo čaká násilníka, ktorý vtáka poranil (samozrejme, ak sa mu uvedený čin dokáže) - keďže je labuť zákonom chránený druh, hrozí mu podľa Ing. Kováčika pokuta od 4 do 16 tisíc korún.
NITRIANSKE NOVINY
Potulky okresom
Obecnému zastupiteľstvu v Hornej Potôni záleží na tom, aby mladí neodchádzali z obce. Prvou podmienkou je dostatok bytov pre mladé rodiny, no v súčasnej ekonomickej situácii môže byť práve bytová otázka najväčšou prekážkou. Jedným z možných riešení sa ponúkalo využitie štátnej pôžičky na bytovú výstavbu. Majúc na zreteli spomínané fakty, obecný úrad ponúkol mladým rodinám s bytovými problémami pomoc pri získaní pôžičky na výstavbu. Za symbolických 20 korún na štvorcový meter odpredal pozemok, na ktorom by za poldruha roka mal stáť trojpodlažný obytný dom s 18 bytmi. Stavebné práce by mali prebehnúť svojpomocne a s pomocou pracovníkov zamestnaných v rámci verejnoprospešných prác. Jeden trojizbový byt s rozlohou 86 m2 vyjde takto jednu rodinu 600 tisíc korún.
ŽITNÝ OSTROV, Dunajská Streda