Pri dvojčísle 2-3 ročníka 1997 možno s uspokojením povedať: K&K žije a rozširuje sa medzi Slovákmi, veď ho dostať už nielen vo vybraných predajniach, ale aj v stánkoch Mediaprint - Kapa. A keď sa pozrieme na obsah najnovšieho čísla, musíme konštatovať, že žije plnohodnotným životom.
V centre pozornosti najnovšieho čísla K&K sú traja muži: Henrry Kissinger, Ernest Gellner a - čuduj sa svete - Milan S. Ďurica. Ak sa teda slovenskí obhajcovia Ďuricu a jeho diela Dejiny Slovenska a Slovákov oháňajú tým, že Ďurica je významný a uznávaný odborník (čo zo zahraničia nikto nepotvrdzuje, skôr naopak), potom môžu byť spokojní. Ďurica sa dostal skutočne do "hviezdnej zostavy." Má to, pravda, jednu chybu krásy. V časopise kritického myslenia vyznieva Ďurica ako žiarivý príklad nekritického, a teda aj nevedeckého myslenia. O Ďuricovi sa už na Slovensku popísalo dosť. V tejto súvislosti je zaujímavý iba drobný detail. Ak mladý slovenský historik Robert Letz po zverejnenej analýze, dokumentujúcej hrubé a zásadné omyly tejto knihy, napíše, že je to "priekopnícke" dielo, ktoré "dá do rúk mládeže dlho očakávanú príručku slovenských dejín", vzniká otázka, či je vlastne s kým o slovenských dejinách diskutovať.
Z diela nedávno (1995) zosnulého politológa Ernesta Gellnera predstavuje K&K jeho kľúčové dielo: Národy a nacionalizmus, ktoré roku 1993, desať rokov po publikovaní v Oxforde, vyšlo aj v českom preklade. Henry Kissinger je predstavený dielom Diplomacy, ktoré vzbudilo vo svete mimoriadny ohlas a ktoré práve vyšlo aj v českom preklade pod názvom Umění diplomacie. Zatiaľ čo z diskusie o Ďuricovej knihe vyplynula výzva pre slovenských historikov, aby dali na trh prehľadné práce o slovenských dejinách, práce Gellnera a Kissingera sú výzvou pre slovenských vydavateľov.
Autor: DUŠAN KOVÁČ Autor (1942) je historik, riaditeľ Historického