o dva roky neskôr. Obe pôžičky sa stali hlavným zahraničným zdrojom pri pokrývaní úverových potrieb malých a stredných podnikateľov. Uviedol to viceguvernér NBS Jozef Mudrík.
Podľa neho NBS plnila, aj teraz plní v tomto úverovom procese úlohu sprostredkovateľa a zároveň i garanta celého projektu. Samotné úverové zmluvy a ich realizáciu už zabezpečovali vybrané komerčné banky. V nich sa postupne akumulovali prostriedky zo splátok istín zo skôr poskytnutých úverov, a tak je možné používať finančné prostriedky opätovne na ďalšie úvery. V rámci takto realizovaného tzv. revolvingového úverovania prvej úverovej linky bolo sprostredkovateľskými (slovenskými) bankami do konca júla prefinancovaných ďalších 52 podnikateľských projektov v objeme viac ako pol miliardy Sk a druhá úverová linka poskytla sedem úverov v objeme 35 miliónov Sk. Napriek administratívnej náročnosti vo vzťahu k japonskej Exim banke patria úvery malým a stredným podnikateľom k jedným z mála dostupných na trhu a sú aj ekonomicky zaujímavé, podotkol viceguvernér. Svedčí o tom aj skutočnosť, že druhá úverová linka bola vyčerpaná v priebehu deviatich mesiacov.
Výška tretej úverovej linky od Export-Import Bank of Japan o ktorej rozhodla Banková rada NBS 22. augusta 1997, informoval ďalej J. Mudrík, má hodnotu 20 miliárd JPY, čo je viac ako šesť miliárd Sk. Je to dlhodobý úver, ktorého splatnosť je 13 rokov s odkladom splátok istín na päť rokov. Pôžičku bude možné čerpať v piatich tranžiach. Po rokovaniach NBS s Export-Import Bank of Japan bola dohodnutá úroková sadzba úverov pre klientov vo výške 13,55 percenta. Konkrétne podnikateľské projekty bude posudzovať šesť komerčných bánk. V podstate to budú tie banky, ktoré spolupracovali aj pri realizovaní prvých dvoch úverových liniek. V tejto súvislosti viceguvernér poznamenal, že NBS sprostredkovala spomínané dlhodobé zdroje v čase, keď bola o takéto úvery núdza. Tretia úverová linka s Export-Import Bank of Japan bude podľa odhadu manažmentu centrálnej banky podpísaná počas niekoľkých týždňov a hneď potom budú uzatvorené dohody s vybranými komerčnými bankami. Takže úvery na podporu malého a stredného podnikania z tretej úverovej linky by sa mohli k žiadateľom dostať počas mesiacov október alebo november.
Na otázku TASR, či NBS predpokladá ďalšiu spoluprácu s japonskou Exim bankou, uviedol, že už neráta s ďalšími úverovými linkami z Export-Import Bank of Japan, pretože na takúto činnosť je na Slovensku vytvorená samostatná inštitúcia a tou je Exportno-importná banka Slovenska.