tu. V rozhovore pre agentúru ITAR-TASS to včera oznámil ruský koordinátor programu Mir-NASA Valerij Rjumin. Neupresnil, aký trest kozmonautov postihne. Oznámil len, že pravdepodobne im budú skrátené finančné odmeny. "Pravdepodobne budú musieť zaplatiť pokutu tak, že im bude znížená čiastka, ktorú mali získať na základe kontraktu," povedal. Podľa skôr oznámených neoficiálnych správ - dostávajú ruskí kozmonauti 100 USD na deň a 5000 USD - za každý výstup do kozmu. Za polročnú namáhavú prácu vo vesmíre mali vraj dostať okolo 20 000 USD.
Podľa Rjuminových slov komisia starostlivo vypočula vysvetlenie kozmonautov. Mala však k dispozícii všetky údaje o situácii na obežnej dráhe vrátane telemetrických údajov. Na ich základe rozhodla o vine oboch kozmonautov.
Ciblijev a Lazutkin sa vrátili na zem 14. augusta po 6-tich mesiacoch strávených v kozme. Počas svojho pobytu zažili celú sériu mimoriadnych situácií, vrátane požiaru a porúch najrôznejšieho zariadenia. Nakoniec museli prerušiť celý výskum a venovať sa odstraňovaniu závad. Pri kolízii 25. júla bol poškodený modul Spektr, ktorý bol hlavným dodávateľom elektrickej energie, a aj značná časť solárnych panelov, takže Mir naraz prišiel takmer o polovicu disponibilnej elektriny. Okrem iného bol poškodený plášť modulu Spektr, ktorý terajšia posádka má za úlohu opraviť. Podľa agentúry ITAR -TASS 5. septembra vyprší doba aklimatizácie Ciblijeva a Lazutkina po kozmickom lete. Potom sa obaja kozmonauti chystajú na dovolenku.