Prvýkrát pozval pápež Ján Pavol II. mládež celého sveta pri príležitosti Medzinárodného roka mládeže OSN v roku 1985 do Ríma. Odvtedy sa tieto stretnutia s pápežom konajú pravidelne každý nepárny rok na niektorom mieste vo svete. V roku 1987 - Buenos Aires, Argentína; 1989 - v Santiago de Compostella, Španielsko; 1991 - v Čenstochovej, Poľsko; 1993 - v Denveri, USA; 1995 - v Manile, Filipíny; 1997 - v Paríži, Francúzsko. Medzitým sa v každom párnom roku týždeň pred Veľkou nocou koná Svetový deň mládeže v Ríme.
DO RODÍN
Pápež na každý Svetový deň mládeže určí hlavnú tému a adresuje mladým i tzv. posolstvo (niekoľkostránkový dokument). Hlavnou témou parížskeho stretnutia bolo: "Učiteľ, kde bývaš? Poďte a uvidíte!" (evanjelium: Jn 1, 38-39). Osobitosťou bola iniciatíva francúzskych biskupov pozvať skupiny mladých z celého sveta pred samotným stretnutím v Paríži na štyri dni do všetkých diecéz Francúzska. Všetci mladí boli hosťami francúzskych rodín. Túžbou francúzskych biskupov bolo oživenie kresťanskej viery v ich národe.
SLOVENSKÁ ÚČASŤ
Slovenskú účasť koordinovala Komisia pre laikov - Sekcia pre mládež Konferencie biskupov Slovenska. V Paríži bolo 55 autobusov s približne dva a pol tisíc účastníkmi. Okrem toho sa zo Slovenska prostredníctvom veľkých svetových hnutí (najmä Neokatechumenátnej cesty a Komunity Emanuel) zúčastnilo do 500 mladých. V Paríži teda bolo okolo 3000 mladých zo Slovenska. Mladí zo Slovenska boli veľmi disciplinovaní a súčasne živí a aktívni. Pri viacerých príležitostiach boli za to verejne pochválení. Na Arcibiskupskom úrade v Košiciach bude čoskoro k dispozícii videokazeta z XII. SDM.
REŤAZ BRATSTVA
V sobotu dopoludnia organizátori zorganizovali tzv. Reťaz bratstva, ktorej myšlienkou bolo symbolické vyjadrenie všeobecného bratstva ľudí a túžby budovať život bez násilia vo vzájomnej solidarite. Zúčastnilo sa na nej okolo tristotisíc mladých z celého sveta. Po zaspievaní Beethovenovej Ódy na radosť sa všetci na krátko pochytali za ruky.
Vyvrcholením boli stretnutia s pápežom
Vyvrcholením Svetového dňa mládeže boli dve hlavné stretnutia s pápežom Jánom Pavlom II. v sobotu večer a v nedeľu dopoludnia. Pápež svojimi slovnými prejavmi a gestami dal mladým najavo, ako mu na nich veľmi záleží a že sú to práve oni, ktorí sú nádejou nového, lepšieho sveta.
Svetový deň mládeže v Paríži v mnohom prekročil očakávania. Na otváracej sv. omši, ktorú slúžil parížsky arcibiskup, kardinál Lustiger, bolo okolo 400 tisíc mladých, na privítacom stretnutí so Sv. Otcom na Marsových poliach vo štvrtok večer bolo viac ako 500 tisíc mladých, počas vigílie so Sv. Otcom v sobotu večer približne 750 tisíc a v nedeľu dopoludnia udávali policajné správy až okolo jeden milión dvestotisíc účastníkov. Pápež opäť urobil významné symbolické ekumenické gesto. Na výročie Bartolomejskej noci zvonili zvony mnohých parížskych kostolov. Pápež sa ospravedlnil za násilie zo strany katolíkov a vyzval mladých, aby zvony kostola St. Germain nebili viac na krvavé násilie, ale na novú revolúciu lásky.
Reakcie mladých zo Slovenska
Na niektorých účastníkov zo Slovenska veľmi zapôsobil fakt univerzálnosti katolíckej cirkvi: "Nemusíme mať obavu z rôznorodosti našich kultúr, tradícií, nemusíme sa jeden druhého báť. Všetkých nás spája Ježiš Kristus."
"Očarila ma pohostinnosť francúzskych rodín. Mala som pocit, že sa nám chcú rozdať."
"Vyjadrujem obdiv a vďaku tisícom dobrovoľníkov, ktorí obetovali svoje prázdniny a namiesto platenej brigády venovali v tejto horúčave svoje sily a čas, aby pre nás pomohli zabezpečiť takéto úžasné dni."
"Pochopil som, že Slovensko sa musí otvárať svetu. Izolácia vedie k spomaľovaniu vývoja, k degenerácii.``