tu pôsobí blížiaci sa termín komunálnych volieb v Bosne, i to, že v konflikte sa čím ďalej tým viac angažuje tretia strana. Podľa všetkého budú musieť vojaci SFOR, ktorí používajú zbrane zatiaľ len ako odstrašujúci prostriedok, v budúcnosti v Republike srbskej aktívne zasiahnuť. Medzinárodná polícia už prestala sedieť so založenými rukami a podnikla niekoľko akcií, ktoré napovedajú, že by rada "vybielila" aj Karadžičov úkryt neďaleko Pale. NATO tiež nepokryte vyslovilo v boji o moc podporu Plavšičovej - keď jej vláda i parlament podporu odopreli. Podporujeme demokratizačné úsilie Biljany Plavšičovej, povedal naposledy americký vyjednávač pre bývalú Juhosláviu Robert Gelbart, keď koncom minulého týždňa navštívil Republiku srbskú.
Kto sa však v tejto republike ešte stále cíti byť pánom, napovedajú demonštrácie Srbov proti aktivite SFOR, ktorú, mimochodom, ešte celkom nedávno kritizovala aj sama Plavšičová. Keď Gelbart tlmočil ľuďom Karadžičovho tábora, ktorých oficiálne vedie srbský zástupca v kolektívnom bosnianskom vedení Momčilo Krajišnik, že ich NATO považuje za teroristov a stúpencov totalitných metód - narážajúc na Krajišnikovu výzvu Srbom, aby sa postavili SFOR na odpor - Krajišnik údajne mlčal. Gelbart to interpretoval ako dôsledok rozpakov. Krajišnik však nijako nezmiernil svoje postoje a rétoriku. Televízia a rozhlas riadené z Pale vyzývajú Srbov na ozbrojený odpor, a SFOR hrozí zásahom proti takémuto vysielaniu.
Voľby v bosnianskej Republike srbskej - ako napokon v celej Bosne - budú ďalším bodom zlomu. Plavšičovej odporcovia žiadajú o ich odklad. Prezidentka, ktorá kedysi verne podporovala politiku etnických čistiek Radovana Karadžiča, sa však medzičasom stala pre Západ prijateľnou alternatívou. Na jej strane zostáva údajne časť armády i nemalá časť obyvateľstva. Jej bývalý šéf mal podľa nariadenia SFOR do konca augusta rozpustiť svoju trojtisícovú osobnú gardu. Nevedno, čo sa stane, ak tak neurobí. Ak NATO skutočne v takomto prípade siahne po sile, potom si musí byť isté výsledkom takejto akcie. Nová demokratka Plavšičová, ktorú svojho času dosadil ako svoju bábku do funkcie Karadžič, však bude tiež musieť skôr či neskôr dokázať, že jej prezidentské kreslo naozaj prislúcha.