BRATISLAVA (SME - ch) - Začínajúci školský rok je druhým rokom, v ktorom tzv. malé školstvo (materské, základné a stredné školy) finančne a personálne riadia krajské a okresné úrady. Zároveň je to druhý rok postupného prechodu k základnej deväťročnej škole, v rámci ktorého z približne 80 tisíc ôsmakov postúpi na stredné školy iba jedna tretina.
Podľa údajov ministerstva školstva dostalo malé školstvo tento rok o 578 miliónov korún menej ako v roku 1996 a na zabezpečenie prevádzky chýba 1,3 miliardy korún. Financovanie školstva je však od platnosti zákona o organizácii miestnej štátnej správy neprehľadné. Niekoľkokrát to priznala aj ministerka školstva Eva Slavkovská. Počas prázdnin iniciovala rokovanie s ministrom vnútra, ktorého cieľom bolo sprehľadnenia finančných tokov. Ako námpovedala, obaja dospeli k záveru, že zákon nebol dobre pochopený zo strany prednostov, vedúcich školských odborov, ale aj pracovníkov ministerstva školstva. "Prednostovia si dlho neuvedomovali, že musia rešpektovať aj nariadenia rezortov, ktorých kompetencie im pripadli. Tento problém sa však netýka iba školstva." Podľa jej slov by sa v novom školskom roku situácia mala zlepšiť.
Ťažšiu situáciu však môžu očakávať rodičia ôsmakov. Ak minulý rok stredné školy mohli prijať dve tretiny ôsmakov, v tomto školskom roku iba jednu tretinu. Ostatní budú musieť ostať v deviatej triede. Koncepciu postupného prechodu k základnej deväťročnej škole vláda schválila už v júli 1996 . Zavedenie deväťročnej základnej školy malo odstrániť 17-ročných nezamestnaných absolventov stredných škôl bez maturity, nepredĺženie povinnej školskej dochádzky na desať rokov však podľa odborníkov môže spôsobiť nárast počtu 15-ročných nezamestnaných, ktorí do školy už nebudú musieť chodiť, ale trh práce o nich vzhľadom na vek nebude mať záujem.
Autor: SME - ch