ého strediska v Hviezdnom mestečku Andrej Majboroda, tak tam záložný dôstojník stíhacieho letectva Jurij Baturin nastúpi letovú prípravu. Tuším aby získal skúsenosti pre odporúčania Borisovi Jeľcinovi ako vyliečiť kozmického starčeka Mir z útrap pokročilého veku. Veď v Kremli oznámili, že ruskí občania píšu listy s otázkou, či ich krajina "nestratí kozmos". Prezident vyhlásil: "Rusko nesmie opustiť vesmír. Na jedno neslobodno zabúdať: kozmický sektor významne predurčuje postavenie Ruska ako veľmoci. Nesmie sa vo vesmíre vzdať vedúcej úlohy." Akoby ju Rusko ešte malo. V Moskve však ťažko klesajú dole na pevnú pôdu pozemskej skutočnosti.
Vedenie sužovaného ruského kozmického programu úradne vyčítalo americkej leteckej a vesmírnej správe NASA, že "dramatizuje situáciu" na Mire. Dýchať sa na ňom dá, jeden z dvoch generátorov kyslíka Elektron je podľa zástupcu riaditeľa letu Viktora Blagova opravený. Keby zasa zlyhali obidva, na palube je dosť "vzduchovacích sviečok". Raz vraj už spôsobili požiar a aj pri poslednej príležitosti, keď boli potrebné, bola nárazová zápalka tupá a musela sa chvatne vymieňať. Všetko sa však skončilo dobre a šťastne.
Navyše prezident Boris Jeľcin nariadil zvýšiť rozpočet na kozmonautiku o pätinu. Ak sa naozaj nájdu peniaze, tak by znamenal hodnotu šesťsto miliónov USD. No aj to bude iba zlomok nákladov, aké si dovolil na výpravy do vesmíru Sovietsky zväz, až kým jeho hospodárstvo nevykrvácalo. Hovorca washingtonského Bieleho domu jednako oznámil, že prezident Bill Clinton sa naďalej obáva o Mir a amerického astronauta na ňom. Ani NASA sa ešte nerozhodla, či po Michaelovi Foalovi ešte vôbec pošle na Mir Američana. Ako uviedol prezidentov hovorca, rozhodujúci bude zreteľ na astronautovu bezpečnosť. A v okolí Bieleho domu sa už vonkoncom nenájde taký obetavec ako kremeľský papaláš Jurij Baturin, chystajúci sa vraj o rok na obežnú dráhu doslova do vyšších sfér.
Autor: Jozef Fukatsch (Autor je stálym spolupracovníkom SME)