BONN (ČTK) - V Nemecku sa koná súdny proces, ktorý by mohol vytvoriť precedens a vyvolať lavínu žalôb, v ktorých budú požadovať odškodnenie ľudia totálne nasadení počas nacizmu v nemeckých podnikoch. Bonnský súd 5. novembra rozhodne, či má nemecká vláda odškodniť 21 starších židovských žien za nevyplatené mzdy v čase, keď boli totálne nasadené v nemeckej továrni v Osvienčime. "Tento prípad je značne výbušný a v hre je veľa," povedal agentúre Reuter profesor moderných dejín na univerzite vo Freiburgu Ulrich Herbert, ktorý napísal o nacistickej otrockej práci niekoľko kníh. "Pokiaľ bude táto žaloba uznaná, potom väzni všetkých bývalých koncentračných táborov, ktorí boli na nútených prácach, a možno i mnohí robotníci v iných zariadeniach sa môžu obrátiť na nemeckú vládu a požadovať vyplatenie ušlých miezd." Nemecko uvádza, že nacistickým obetiam vyplatilo reparáciu vo výške 100 miliárd mariek. Odškodnení však nikdy neboli členovia rozsiahlej Hitlerovej armády otrokov.
Poslanci strany Zelených v Spolkovom sneme Antje Vollmerová a Volker Beck predložili v stredu nemeckému parlamentu návrh uznesenia vyzývajúceho spolkovú vládu, aby našla "urýchlené a nebyrokratické" riešenie, ktoré by umožnilo "individuálne odškodniť české obete nacizmu z pro- striedkov fondu budúcnosti". ČTK to včera potvrdila kancelária Antje Vollmerovej. Nemecká vláda má do spoločného fondu, ktorý vznikne na základe nemecko-českej deklarácie, ktorú prijali oba parlamenty, vložiť 140 miliónov mariek, česká potom čiastku 440 miliónov mariek.
České obete, ktoré dodnes márne čakajú na akékoľvek odškodnenie z nemeckej strany, nechápu, prečo individuálne odškodnenie financované Nemeckom môžu dostať rovnako postihnutí z Poľska, Ruska, Bieloruska a Ukrajiny a od budúceho roku tiež obete zo Slovenska, Rumunska, Bulharska a Juhoslávie, zatiaľ čo oni nie.