Po Sviatku všetkých svätých a Pamiatke zosnulých predá kantonálna banka vo Fribourgu v dražbe jeden cintorín, lebo jeho príliš originálny majiteľ je trvale nesolventný. Pokiaľ sa nestane niečo nečakaného, na čo je okolie Franza Äbischera už zvyknuté, potom 51 hektárov, ktoré získal v roku 1989 a kam od toho času uložil popol asi stovky zosnulých, zmení 13. novembra majiteľa. Ide v skutočnosti o skvelú príležitosť na kúpu. Alpský svah vo výške 1500 metrov 50 kilometrov od Bernu bol zakúpený za viac ako pol milióna švajčiarskych frankov. Avšak dnes je jeho cena len 61 tisíc frankov, pretože bol zmenený zákon o pôde. Pre banku, ktorá už nechce mať Franza äbischera za zákazníka, pretože nezaplatil 80 percent pôžičky, je cintorín len horská pastvina v poľnohospodárskej oblasti. Jeho majiteľ sa dovoláva rímskeho, koptského aj egyptského práva, rozhorčuje sa, že sa pripravuje znesvätenie pamiatky mŕtvych a rušenie ich pokoja. Tento 56-ročný ekológ s dlhou bielou bradou kúpil tento kúsok raja, aby ho uchránil pred nenásytnosťou jednej firmy, ktorá tu chcela vybudovať lyžiarsky vlek. Vzhľadom na finančné problémy a obavy, aby sa pozemok nedostal do rúk niekoho iného, sa rozhodol, že z neho urobí prvý alpský cintorín, ktorý si získaval svojich klientov na inzeráty v nemeckých a rakúskych novinách.
Básnik Franz je považovaný za profesionálneho agitátora a nikto sa nediví, že sa púšťa do boja, aby obhájil svoju pôdu. Na súdne siene je zvyknutý, veď vyhral proces s jedným prefektom, ktorý mu zakázal predčítať na verejnom priestranstve. Ako členovi malej nemecky hovoriacej menšiny v kantone sa mu podarilo dať premenovať do nemčiny desať ulíc vo Fribourgu, kde má neďaleko katedrály spolu s bratom malú umeleckú galériu.
Novinárom z týždenníka L`Illustré Franz äbischer začiatkom októbra povedal: "Pod rododendrónmi mám jednu dámu z Thurgovie a tam v rohu, kde rastú hríby, odpočíva jedna rakúska speváčka, ktorá zomrela v 90-tich rokoch. Mám tiež jednu 81-ročnú zákazníčku, ktorá tu zostala týždeň, keď rástli hríby, a potom som jej vybral pekné miesto."
Miesto na večný odpočinok stojí 1500 švajčiarskych frankov. Franz pochováva bez obradu. Vyhĺbi jamku a do nej umiestni popol. Pokiaľ sa na obrade zúčastní rodina, dodá niekoľko jednoduchých slov. Často však príde urna s popolom poštou. Keď si príbuzní spomenú na nebožtíka až o niekoľko rokov, Franz často ťažko hľadá miesto, kam zosnulého pochoval. Iba mosadzný krúžok nad hrobom mu umožní nájsť to pravé miesto - pomocou detektoru kovov.
Autor: AFP