nemal nikto strach kvôli príslušnosti k menšinovej komunite. Ekonomické dôvody sú riešiteľné doma a neospravedlňujú žiadosti o politický azyl," konštatuje sa v dokumente, ktorý je prijímaný s istým dešpektom nie iba kvôli jeho deklaratívnosti, ale hlavne preto, že prišiel neskoro. V Prahe totiž prevláda všeobecný názor, že vláda síce urobila rozhodne krok správnym smerom, ale tento krok bol vynútený obrovským tlakom hroziaceho medzinárodného škandálu. Svedčí o tom aj skutočnosť, že citovaný dokument, ktorý vláda koncom leta s vážnymi výhradami odmietla, bol teraz prijatý prakticky v nezmenenej podobe.
Premiér Václav Klaus pripustil, že v Českej republike v tejto chvíli neexistujú také okamžité opatrenia, ktoré by exodu Rómov zabránili, preto vláda uložila zainteresovaným ministerstvám asi pol stovky konkrétnych úloh integrovať Rómov do majoritnej spoločnosti. Hoci neboli bližšie špecifikované, SME sa podarilo zistiť, že najviac úloh dostali ministerstvá sociálnych vecí, školstva, vnútra, spravodlivosti. Napr. čo sa týka vzdelávania, uvažuje sa o udelení výnimky, aby v triedach mohlo byť menej ako 12 rómskych detí, aby na ne mali pedagógovia viac času. Zároveň sa má zrušiť aj automatické zaraďovanie týchto detí do zvláštnych škôl. V školách by mohol byť aj rómsky asistent, ktorý by tvoril akýsi "most medzi učiteľom a rómskym dieťaťom".
Čo sa týka aktuálnej situácie asi 50 Rómov vo francúzskom Calais, Klaus odmietol upresniť, ako chce vláda riešiť ich návrat, aby sa to "pre ďalších nestalo jednoduchým riešením". Celú vec vzal preto do rúk jeden súkromný autodopravca, ktorý na vlastné náklady vyslal do Calais autobus s rómskym šoférom, ktorý by mal svojich súkmeňovcov doviezť bezplatne domov. Zavedenie víz by totiž podľa neho znamenalo komplikácie nielen pre turistov, ale i pre podnikanie autodopravcov.
Autor: PRE SME - JURAJ RÁCZ