Bill Clinton reagoval dojímavo podobne výzvou za "bezpečnejší a viac prosperujúci svet". Takým je však jedine svet, kde ľudia môžu slobodne vyjadriť svoje presvedčenie.
Ani diametrálne odlišné názory na ľudské práva nebránili obom štátnikom dohodnúť sa na kvalitatívne nových vzťahoch. Summit dokázal, že americko-čínske vzťahy sú dnes na najvyššej úrovni minimálne od masakry študentov v roku 1989. Americká strana svoju víziu už na marcovej návšteve viceprezidenta Al Gora v Číne prvýkrát označila za "strategické partnerstvo". Strategické partnerstvo sa predvčerom spečatilo.
Čínsky prezident môže byť spokojný. Vrcholnú schôdzku s prezidentom Clintonom a americko-čínske nové vzťahy bude doma efektívne prezentovať ako medzinárodnú akceptáciu svojho politického režimu. Napriek tomu, že už po niekoľký raz poprel univerzálny charakter ľudských práv, o ktorých "sa môže diskutovať, ale nie tak, aby sa zasahovalo do vnútorných záležitostí."
Americký prezident môže byť spokojný. Obhájil národné záujmy svojej krajiny, ktoré predsa spočívajú vo veľmi dobrých politických a hospodárskych vzťahoch s najľudnatejšou krajinou. Dohodol lukratívny miliardový obchod v podobe predaja amerických nukleárnych reaktorov Číne, staviac na vieru, že Čína krajinám ako Irán nič nepošepne... Otázku ľudských práv Clinton v rámci svojej stratégie vyzdvihol maximálne. Na až podozrivo neformálnej tlačovke ich niekoľkokrát zdôraznil, pričom sa chvíľami zdalo, že svojho partnera nediplomaticky poučuje.
Svet, ktorý po konci studenej vojny postupne hľadá predstavu o novom usporiadaní, môže byť spokojný. S ruským prezidentom Jeľcinom sú vraj obaja "starí priatelia", trojlístok USA-Čína-Rusko nemá dôvod na horšie než ideálne vzťahy. Žiadny potenciálny konflikt v tomto smere, svetové veľmoci sa majú rady.
Summitom sú nepochybne sklamaní tí, ktorí sú presvedčení, že najlepšou cestou ako pomôcť mnohým utláčaným je väčšia či menšia izolácia Číny a tá vyjadrená nielen slovne. Väzni svedomia zostanú v Číne naďalej, ako aj celosvetovo rozdielny názor na ich práva. Hospodárske vzťahy medzi USA a Čínou sa budú zlepšovať a utužovať politické partnerstvo. A až čas ukáže, či metóda amerických "postupných krokov" otepľovania vzťahov pomôže niekedy nielen väzňom svedomia, ale aj miliónom ich spoluobčanov žiť raz v slobodnej vlasti. Vo svete mieru, stability a prosperity.
Autor: JOZEF TOKOŠ (Autor je stálym spolupracovníkom SME)