Pomôcť mladým handicapovaným ľuďom na začiatku ich životnej dráhy sa rozhodlo občianske združenie TYR Centrum v Nižnej, ktoré začalo pôsobiť 1. 6. 1993 v regióne, kde je nedostatok pracovných príležitostí. Nezamestnaným a mládeži vytvorilo v skromných dielňach pracovné príležitosti pre profesie práčka, cukrár - cukrárka, umelecký remeselník, krajčírka. Záujem o prácu v TYR Centre je väčší ako možnosti tejto neziskovej organizácie odkázanej na pomoc sponzorov. Týždenne sa o prácu uchádzajú 3-4 ľudia, v prevádzkach pracuje 18 ľudí. Šijú posteľnú bielizeň pre podnikateľov vo vidieckej turistike, v cukrárni vedia upiecť chutné a kvalitné zákusky či medovníky, no na Orave je malý odbyt, preto si našli chodníček na bratislavský trh. Dobrá myšlienka naráža na finančné problémy i polohu regiónu. Zástupcovia TYR Centra hľadajú možnosti ako im pomôcť. Grant poskytla i Nadácia pre podporu občianskych aktivít. A prečo má občianske združenie názov Tyr? Podľa mytológie to bol krásny, mladý a múdry boh, žijúci v lese. Raz však naňho zaútočil vlk a z ruky mu ostal iba kýpeť.
EVA MYDLÍKOVÁ, Práca 14. 2. 1997
odkaz Adolpha Kolpinga
Počuli ste už o Adolphovi Kolpingovi? Žil v r. 1813-1865 v Nemecku. Bol katolíckym kňazom, sociálnym reformátorom, celým srdcom oddaným potrebám blížnych. Veľmi mu záležalo na zdravých vzťahoch v rodinách, z čoho sa zrodili po celom svete aj Kolpingove rodiny. Jedna takáto rodina je i v Žiline, tiež v Topoľčanoch, Banskej Štiavnici, Bučanoch, Brestovanoch, ale i v Španej doline, Bratislave a Šuranoch. Kolpinga nazývali "otcom tovarišov", pretože v tom čase 80 percent všetkých pracujúcich predstavovali tovariši, ktorým všemožne pomáhal, zakladal v spolku tovarišov sporiteľne, nemocenské, pokladnice, zriaďoval sprostredkovanie zamestnania, budoval "kolpingové domy" pre ľudí bez prístrešia, venoval sa zlepšovaniu rodinných vzťahov. Všetko veci, ktoré treba robiť i dnes, najmä ozdravovanie rodín, čo dokazujú aj jeho slová: "Záchrana ľudstva sa začína v rodinách".
ŽILINSKÝ VEČERNÍK, 10. 12. 1997
Projekty Zelené mesto, Zdravá záhradka
Dubnickú environmentálnu skupinu (DES) tvoria väčšinou mladí ľudia, ktorí sa rozhodli pomáhať pri riešení problémov životného prostredia v meste. Dubnica má niekoľko rokov prívlastok "zelené mesto", pretože tejto oblasti venuje pozornosť aj magistrát. DES pracuje pri základnej organizácii Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny a jej dlhodobým cieľom je zníženie množstva odpadov. Výsledky trojročných aktivít sú viditeľné. Zorganizovali kampaň "Za mlieko vo fľašiach", ktorou získali prvú cenu v súťaži nadácie The Sasakawa Peace Foundation za najlepší projekt. "V meste sme pomohli aj zavedením triedenia odpadu, každoročne organizujeme Deň zeme, pomáhame pri údržbe lokalít v CHKO Biele Karpaty," hovorí aktivista DES Marek Kurinec. Pred rokom začali ďalšie projekty - Pre krajšiu Dubnicu, cieľom ktorého je spolupráca obyvateľov a obchodníkov, aby sa dovážali iba výrobky v obaloch prijateľných pre životné prostredie, Zdravá záhradka sleduje využitie bioodpadu a Textil sa zameriava na odpadový textil a odevy.
EVA ERTLOVÁ, Práca, 28. 1. 1997
Kostitras chce mesto pre ľudí
Vyše 1,5 milióna korún z mestského rozpočtu vyčlenili poslanci zastupiteľstva v Prešove na vybudovanie samostatného cyklistického chodníka, jediného na Slovensku, a ďalších takmer 300 tisíc na rekonštrukciu a drobné stavebné úpravy komunikácií využívaných cyklistami. Bicyklovú dopravu v Prešove aktívne presadzuje cyklistická skupina Kostitras. "Prešov má predpoklady na rozvoj dopravy tohto druhu. V žiadnom smere nepresahuje 10 km, leží prevažne na rovine a každá rodina vlastní aspoň jeden bicykel. Aj stúpajúce ekonomické ukazovatele predajcov bicyklov hovoria o tom, že Prešov by sa mohol stať mestom pre ľudí a nie pre autá," konštatovala M. Bartošová.
SME NA VÝCHODE, 4. 4. 1997
Prvé slovenské centrum samostatného života
Organizácia muskulárnych dystrofikov na Slovensku, ktorá združuje veľmi ťažko telesne postihnutých najmä imobilných vozičkárov, deti aj dospelých, zriadila Centrum samostatného života. Prácu v centre by sme mohli zhrnúť najmä do vzájomného poradenstva, dohľad nad dodržiavaním zákonných ustanovení, ktoré sa dotýkajú práv a postavenia postihnutých, osobnú asistenciu. Spoločným postupom chceme presadzovať legislatívu, dôležitou súčasťou práce v centre je dispečing bezbariérovej dopravy a informovanie verejnosti o živote ľudí s postihnutím.
TIBOR HRADÍLEK, Fakty 10/96