štát stanovil vstupné menšie ako jeden jüan (v tom čase približne 1/30 platu), dnes napríklad v Pekingu zaplatia Číňania za návštevu tohto predstavenia polovicu svojej priemernej mesačnej mzdy - 250 jüanov, teda niečo nad tisíc korún.
Prvý moderný balet rozpráva príbeh dievčaťa Wu Čchiong-chua, utláčaného zlým sedliakom. Jeho vyčíňanie ukončí až Červená armáda. Oslobodené dievča potom ako veliteľka ženského oddielu potrestá naničhodného kulaka.
"Je to taká podivná nevysvetliteľná nostalgia, ktorá nás priviedla na predstavenie," vraví 41-ročný podnikateľ Wang Čchung-link, ktorý už začiatkom osemdesiatych rokov otvoril svoju prvú reštauráciu. "Každý z našej generácie už tento balet v sedemdesiatych rokoch videl aspoň raz. Ak nie v divadle, tak pri jednej z častých televíznych repríz," dodáva manželka. Červený oddiel žien však hojne navštevuje aj mladá generácia. "Hádam každému z nás dej rozprávali rodičia," hovorí 18-ročný študent Sun. "Dlho som šetril na lístok, ale veľmi ma to nezaujalo. Chodiť na toto predstavenie je teraz tak trochu módna záležitosť."
Z luxusnej lóže sledoval hrdinstvo komunistickej armády aj vysokopostavený bankový úradník Čchiao Šušui, ktorého do sály Výstavného centra v Pekingu priviedla romantická spomienka. "Nech sa vám to zdá akokoľvek čudné, tak práve toto predstavenie bolo pre mňa prvým sexuálnym zážitkom. V sedemdesiatych rokoch sme museli všetci chodiť oblečení do Maových uniforiem. Ani nebolo poriadne poznať, kto je žena a kto muž. A tu dievčatá mali uniformy s krátkymi nohavicami. Mal som 15 rokov a po prvý raz som pochopil príťažlivosť opačného pohlavia," zasníval sa Čchiao na chvíľu a potom dodal: "Súbor však nie je veľmi dobrý a príbeh je prihlúpla rozprávka."
Autor: PRE SME - JÁN TOBIÁŠ, Hongkong, agentúra Epicentrum