RÍM (ČTK) - Od nedele budú cestujúci prilietajúci do Talianska z krajín, ktoré sa pripojili k schengenskej dohode, odbavovaní na vnútroštátnych, a nie ako dosiaľ na medzinárodných termináloch. Prakticky to znamená, že nebudú musieť podstúpiť ani colnú, ani pasovú kontrolu, ako to bolo dosiaľ potrebné. Rovnaká prax bude uplatňovaná aj pri námornej doprave. Na pozemných hraniciach s Francúzskom a s Rakúskom začnú od rovnakého dátumu postupne platiť podobné opatrenia a kontrolná povinnosť pre občanov krajín tzv. schengenského priestoru bude úplne zrušená 1. apríla budúceho roka. Ako zdôraznil štátny podtajomník talianskeho ministerstva zahraničných vecí Piero Fassino, postupné naplňovanie dohôd, ku ktorým Taliansko pristúpilo už pred štyrmi rokmi, znamená významný krok k plnej integrácii krajín do Európskej únie. Dokazuje to, že Taliansko získalo dôveryhodnosť a spoľahlivosť, o ktoré prišlo prieťahmi v minulosti, povedal Fassino.
Taliansko v predchádzajúcich mesiacoch sústredilo pozornosť na posilnenie vnútornej bezpečnosti a monitorovacieho systému. Navyše začalo využívať "schengenský" počítačový systém, ktorý bezpečnostným zložkám jednotlivých krajín umožňuje okamžité odovzdávanie informácií o organizovanom zločine, hľadaných zločincoch, sfalšovaných cestovných a vstupných dokladoch, a aj o pašovaní drog a osôb.
Rím dosiahol aj uzavretie dohôd s úradmi z východoeurópskych krajín a zo štátov stredomorskej oblasti, ako sa bude zaobchádzať s osobami z týchto krajín, ktoré sa dostanú na územie Talianska nelegálnou cestou.
Schengenská dohoda o voľnom pohybe osôb platí v Belgicku, Francúzsku, Nemecku, Luxembursku, Holandsku, Španielsku, Portugalsku, Dánsku, Fínsku a Švédsku. Rakúsko ju začne uplatňovať rovnako ako Taliansko od nedele. Grécko pristúpi k systému 1. decembra tohto roka. Británia ani Írsko členmi Schengenu nie sú.