Rozšírenie NATO o Českú republiku, Poľsko a Maďarsko je už niekoľko dní témou "počúvania" na pôde vplyvného zahraničného výboru amerického Senátu. Tvorí sa atmosféra pre budúci schvaľovací proces, keď sa vstup "trojky" stane aktuálnym. Prijatie by sa malo uskutočniť do dvoch rokov, ale až po súhlase parlamentov šestnástich členských krajín. V Amerike musia za prijatie hlasovať dve tretiny stočlenného Senátu. Preto zahraničný výbor pozýva na "hearing" nielen aktívnych politikov, ale aj naslovovzatých expertov, akými sú známy politológ Zbigniew Brzezinski či Jeane Kirkpatricková, bývalá veľvyslankyňa pri OSN, alebo Jonathan Dean, ktorý sa v sedemdesiatych rokoch zúčastňoval na odzbrojovacích rokovaniach s Moskvou. No aj Michael Mandelbaum, riaditeľ Ústavu americkej zahraničnej politiky na univerzite J. Hopkinsa (jeho článok prinášame na tejto strane - pozn. red.). Už prvé diskusie ukázali, že ani medzi politickými a politologickými špičkami Ameriky niet jednotného názoru o potrebe rozšírenia NATO.
Vybrané mená nie sú náhodné. Za ústredný program Clintonovej vlády sa najdôraznejšie prihovára práve Zbigniew Brzezinski. Dôverný znalec imperiálnej ruskej politiky vie veľmi dobre, čo sa môže vo svete a najmä v Európe odohrať. Aj keď súhlasí s tými, ktorí tvrdia, že súčasné Rusko nepredstavuje okamžité nebezpečenstvo, nezabúda, že v bojových arzenáloch ukrýva Moskva ešte stále dvadsaťtisíc jadrových náloží. Brzezinski zdôrazňuje: "Rozšírenie NATO je v prvom rade morálnou križiackou výpravou na anulovanie nespravodlivosti, ktorej boli pol storočia vystavení občania strednej Európy trpiaci pod sovietskou nadvládou."
Jeane Kirkpatricková pôsobila v OSN za čias prezidenta Ronalda Reagana. Na post sa dostala po jedinom článku v magazíne americkej pravice Commentary. Špičková politologička odpovedala teraz v Senáte kritikom rozšírenia obávajúcim sa, že účet novej aliancie zaplatia len Spojené štáty. "USA minú každoročne viac peňazí v bývalej Juhoslávii, než bude stáť rozšírenie NATO. Ak by sme boli konfliktu zabránili, bolo by to niekoľkokrát ekonomickejšie a mohli sme zachrániť množstvo ľudských životov," zdôraznila.
Odporcovia rozšírenia, Jonathan Dean a Michael Mandelbaum, sa zaoberali práve finančnými nákladmi a kritikou samotnej filozofie zväčšenia organizácie. Podľa Mandelbauma je jedinou premyslenou príčinou rozšírenia len skrotenie Ruska, a to sa vraj napokon môže obrátiť proti NATO a zvlášť proti Amerike... V Senáte teda zaznievajú protichodné tóny, a to sa vážna diskusia ešte len začala...
Autor: MICHAL HAVRAN (Autor je stálym spolupracovníkom SME.)