árodná kampaň za zákaz nášľapných mín (ICBL) a jej koordinátorka Joddy Williamsová boli odmenení Nobelovou cenou za mier. Iba tri týždne po schválení Dohody o úplnom zákaze výroby a používania nášľapných mín a dva mesiace pred jej slávnostným podpísaním. Tej dohody, ktorú Spojené štáty s poľutovaním odmietli podpísať najmä pre 37 000 ohrozených amerických vojakov, ktorých životy pred vpádom vyhladovaných severokórejských vojakov údajne pomáhajú chrániť práve míny.
Nobelova cena je obrovským úspechom pre ICBL, pre americkú zahraničnú politiku ťažkým sústom. Práve Spojené štáty sú ako svetová veľmoc číslo 1 odhodlané tvrdo sa zasadzovať za celosvetový mier a bezpečnosť (pochopiteľne výlučne v oblastiach, ktoré patria pod univerzálny pojem "národné záujmy") a preberať tak na seba úlohu svetového policajta, hoci samy túto rolu budú tvrdošijne odmietať. Z času na čas tak po ráznej akcii presvedčivej obrany svojich národných záujmov (ktorú iné, akokoľvek nedemokratické štáty, zvyčajne nazývajú agresiou) musia čeliť oprávneným kritikám za očividné porušovanie medzinárodného práva (možno naposledy letecké útoky v južnom Iraku spred roka). Reakcia európskych spojencov býva rôzna - od nemecko-francúzskych rozpakov po obvyklú britskú podporu.
Nášľapné míny priamo súvisia s celosvetovou bezpečnosťou, veď usmrtili viac ľudí ako jadrové, chemické a biologické zbrane dohromady. I v tejto otázke obhajovali USA národné záujmy a zmluvu o ich zákaze odmietli. Tentoraz na ich adresu zaznela nezvyčajne ostrá kritika aj zo strany severných susedov (kanadský premiér Chrétien bol jednou z osobností kampane) európski politici aj novinári sa unisono pridali. Inokedy suverénna diplomacia v týždňoch pred záverečným dohadovaním v Oslo navyše vôbec nestála na pevných nohách, zmeny oficiálnych stanovísk či odchody z konferencií v minulosti neboli časté. Americký postoj k mínam je nesmierne dôležitý a dokázal by ovplyvniť mnohé iné štáty, ďalší veľkí výrobcovia mín naň budú z rôznych dôvodov poukazovať a dohodu o mínach v decembri nepodpíšu. Čerstvá nositeľka Nobelovej ceny Joddy Williamsová o ratifikácii zmluvy povedala: "Clinton je hlavnou prekážkou." Podľa odiciálneho amerického stanoviska je prekážkou hranica medzi severnou a Južnou Kóreou. Na onej hranici míny zabíjajú nielen "nedemokratických" severanov pri ich prípadnom útoku, ale aj "demokratických" južanov. Všetkých.
Autor: JOZEF TOKOŠ