Slovensko je pre Rusko veľmi dôležitým ekonomickým partnerom, je to dané zemepisnou polohou Slovenska, ale aj charakterom a hĺbkou ekonomickej spolupráce, ktorá sa vytvárala v priebehu posledných desaťročí uviedol Zotov. Vzájomný rusko - slovenský obchodný obrat je teraz založený na báze výhodnosti, vzrástol za posledné tri roky o 750 mil. USD, minulý rok dosiahol 2,2 mld USD. Slovensko je pre Rusko v poradí šestnásty najvýznamnejší obchodný partner, čím predstihlo Rakúsko, Švédsko a Španielsko, ale aj Bulharsko. Obchodný obrat s Ruskom predstavuje pre Slovensko podiel vyše 10 %, ale pri slovenskom vývoze iba 3,4 %. V slovenskom exporte 85- percentný podiel tvoria hotové výrobky a potraviny, naproti tomu ruský export na Slovensku predstavujú suroviny. Slovensko dovozom z Ruska zabezpečuje prakticky celý podiel ropy, zemného plynu, jadrového paliva a do veľkej miery železnú rudu, uhlie a umelý kaučuk.
Výhodné dodávky
Zotov pripomenul, že slovenské jadrové elektrárne sú zásobované jadrovým palivom z Ruska. Na poslednom zasadaní medzivládnej slovensko-ruskej komisie sa dosiahla dohoda o dodávke jadrového paliva pre Slovensko do konca roka 1999, pričom 30 % hodnoty jadrového paliva sa bude splácať slovenským tovarom. Zotov vyzdvihol spoluprácu v oblasti plynárenského priemyslu, ktorá nadobudla dlhodobý charakter, lebo sa v apríli dosiahla dohoda o založení spoločného podniku medzi Gazpromom a SPP, š.p. Spoločný podnik - Slovrusgaz je dom obchodu na dopravu zemného plynu cez územie Slovenska do západnej Európy. Tento spoločný podnik bude kontrolovať tranzit plynu, ktorý sa bude uskutočňovať na základe novopodpísaných kontraktov. Pritom dodávkami slovenských tovarov sa bude hradiť 40 % platieb za plyn, ktoré pôjdu cez Slovrusgaz, zdôraznil Zotov. Dodatočné množstvá plynu bude možné dopravovať práve za pomoci investícií, ktoré zabezpečí Slovrusgaz. Podľa Zotova bude možné na Slovensku vybudovať nové energetické kapacity s technológiou plynových turbín. Predseda vlády Ruskej federácie Černomyrdin v apríli podpísal kontrakt na dodávku 90 mld kubických metrov plynu v období 1998 až 2008 v hodnote 8 mld USD. Takúto dlhodobú zmluvu nemá Rusko so žiadnou inou východoeurópskou krajinou, pripomenul Zotov. Na stretnutí v apríli ruská strana potvrdila dodávky ropy na Slovensko na budúci rok v objeme 5,2 mil. ton, pričom za ropu 20 % jej objemu bude Slovensko platiť svojím tovarom. To je podľa Zotova jednoznačná odpoveď neprajníkom našej spolupráce. Všetky spomenuté platobné kvóty, ktoré je možné naplniť slovenským tovarom, predstavujú pre Slovensko reálnu možnosť, ako sa slovenský export môže dostať na ruský trh, takéto podmienky Slovensku neponúkla žiadna iná krajina, dodal Zotov. Pripomenul, že prípadné dodávky ropy pre Slovensko z arabských krajín by boli drahšie o 500 Sk za tonu bez uváženia nákladov na dopravu. Podobne je to podľa Zotova aj pri nórskom zemnom plyne, ten je oveľa drahší. Zotov uviedol negatívny príklad výstavbu temelínskej jadrovej elektrárne v ČR, kde zmena dodávateľa jadrového paliva spôsobila zdržanie výstavby JE Temelín, čím vraj poškodila ekonomiku ČR o niekoľko 100 mil. USD.
Ruské licencie
V rámci vojenskotechnickej spolupráce sa Slovensko usiluje využiť svoj zbrojársky priemysel formou získavania licencií na výrobu zbrojárskej techniky, uviedol Zotov. V septembri aj z iniciatívy ruskej strany prišla na Slovensko skupina predstaviteľov z 22 ruských zbrojárskych fabrík. Uskutočnili sa rokovania spoločných pracovných komisií pre otázky konverzie. Boli vytvorené predpoklady na výrobu jednotlivých druhov tovarov na základe ruských licencií, aby sa tieto slovenské výrobky mohli predávať na trhoch tretích krajín, povedal Zotov. Zaujímavý príklad je vývoj motora DV-2 pre lietadlo JAK 130 v Považských strojárňach, a.s.
lietadlá TU 154 viaznu
Rusko je Slovensku dlžné 1,8 mld USD. Od roku 1994 sme splatili 540 mil. USD dodávkami tovarov. Zotov prezradil: Poviem vám úprimne, nie všetkým krajinám splácame svoje dlhy, Rusko má uzavreté medzinárodné zmluvy, podľa ktorých je možné odkložiť splácanie dhu. Na konto tohto dlhu dodávame na Slovensko to, čo potrebuje. Vďaka tomu bude mať Slovensko vlastný letecký park, dostane 4 lietadlá TU - 154, ktoré začnú lietať od januára a budú predstavovať našu spoluprácu. Zotov pripustil, že ich dodávka viazne, vraj to spôsobili špeciálne požiadavky slovenskej strany. Na účet tohto dlhu dodáva Rusko aj jadrové palivo, osobné autá pre colnú správu a ministerstvo vnútra a cestné stroje. Na konto dlhu ruská strana platí prieskumno-projekčné práce na dodávku cyklotrónu pre zdravotníctvo, povedal Zotov.
Shaha znížiť záporné saldo
Je záujmom aj ruskej strany, aby znížilo negatívne saldo rusko-slovenského obchodu. Zotov konštatoval, že celý prírastok slovenského exportu smeruje na Západ a to spôsobuje, že zaujímavé slovenské tovary sa do Ruska nedostávajú. Ruská strana práve dokončuje novú legislatívu pre rusko-slovenské vzťahy. Legislatíva sa týka ekonomickej a vedecko-technickej spolupráce, dohody o vzájomnej podpore a ochrane investícií, o zamedzení dvojitého zdanenia. Rusko sa snaží odstraňovať netarifné bariéry, zjednodušovať colné procedúry, uľahčuje licencovanie a certifikáciu.
Na otázku, ako sa v trhovom mechanizme dosiahne, aby sa naplnili kvóty slovenských tovarov pri exporte do Ruska, Zotov odpovedal, že Gazprom, ktorý zamestnáva niekoľko sto tisíc zamestnancov, môže pre svojich zamestnancov vytipovať tovary, ktoré centralizovane nakúpi zo Slovenska. Ďalej v Rusku existuje 10 uzatvorených miest, kde v jadrovom priemysle pracuje milión ľudí. Ministerstvo jadrového priemyslu má páky na to, aby do týchto miest dostalo slovenský tovar, ktorý je konkurencieschopný, vysvetlil Zotov.
Na otázku Práce, kedy vstúpi Rusko do WTO, Zotov povedal, že Rusko sa prihlásilo do WTO, rokovalo s krajinami, ktoré vstup Ruska podporili, medzi ne patrí aj Slovensko. Zotov dúfa, že k vstupu Ruska do WTO dôjde čoskoro. Pripomenul, že sa pripravuje sa rusko-slovenská dohoda o vzájomnom znížení ciel pri určitých tovarových komoditách.
Na otázku SME o možnosti kapitalizácie ruského dlhu slovenskými investíciami Zotov povedal, že ruská strana odovzdala slovenskej vláde zoznam podnikov, ktorých akcie sú na predaj týmto spôsobom. Slovenská strana vzniesla požiadavku, aby sa zoznam týchto podnikov rozšíril. Ruská strana bude zoznam dopĺňať v súlade so schvaľovaním privatizačných projektov týchto podnikov. Treba však počítať z tým, že noví majitelia týchto účastí budú musieť v týchto podnikoch investovať, dodal Zotov.