om a USA. Po zverejnení septembrového neočakávaného prudkého rastu výrobných cien v USA sa rozhodla väčšina investorov počkať na zverejnenie septembrových údajov o maloobchodných a spotrebiteľských cenách (v stredu a vo štvrtok). Výrobné ceny v USA vzrástli v septembri o 0,5 %, pričom analytici očakávali iba 0,2-percentný rast.
Po zverejnení týchto údajov vzrástli obavy z inflácie a skorého zvyšovania amerických úrokových sadzieb. Talianska líra sa posilnila pod vplyvom rastúceho optimizmu, že vládna kríza v Taliansku bude čoskoro vyriešená. Veľmi podporný vplyv na líru mali vyhlásenia vodcu komunistov Fausta Bertinottiho, ktorý povedal, že jeho strana podporí premiérov návrh budúcoročného rozpočtu takmer bez výhrad.
Dolár zaznamenal v utorok voči japonskému jenu rast, nakoľko vedúci predstaviteľ japonskej centrálnej banky prisľúbil, že úrokové sadzby ostanú na súčasných nízkych úrovniach, cieľom čoho je stimulácia domácej ekonomiky. Dolár posilnil tiež voči nemeckej marke. Viacerí predstavitelia nemeckej centrálnej banky totiž naznačili, že po nedávnom zvýšení sadzieb nie je vôbec potrebné skoré "repete". Oslabenie nemeckej marky bolo spôsobené tiež nedávnym úspešným vyriešením vládnej krízy v Taliansku. Guvernér Bank of Japan Jasuo Macušita pred japonskými poslancami povedal, že centrálna banka plánuje udržať expanzívny charakter monetárnej politiky, čoho cieľom je podpora ekonomického rastu. Japonský jen bol negatívne zasiahnutý aj obavami, že v budúcom týždni zverejnený balík ekonomických opatrení nielenže vôbec nepomôže ekonomickému oživeniu, ale spôsobí únik zahraničných investorov z japonských finančných trhov. Na trhu kolujú fámy, že miliardy dolárov nachádzajúce sa v rukách penzijných fondov, budú kvôli nízkym japonským sadzbám investované v zahraničí. Dolár sa v utorok uzatvoril na úrovni 121,60 JPY. Voči marke sa uzatvoril na úrovni 1,7515 DEM.
Dolár v stredu poklesol voči väčšine svetových mien. Medzi obchodníkmi totiž zosilneli obavy, že inflácia v USA sa vyšvihne na vrchol. Jeden z nemeckých finančných predstaviteľov okrem toho povedal, že európske krajiny by mali urobiť rázne opatrenia na oslabenie inflačných tlakov v EÚ. Prekvapujúco silný septembrový rast maloobchodného predaja v USA stlačil ceny bondov a akcií na nižšie úrovne a povzbudil špekulácie, že štvrtkové údaje o septembrových spotrebiteľských cenách naznačia hrozbu inflácie.
Dolár sa v stredu uzatvoril na úrovni 1,7475 DEM. Voči jenu sa dolár uzatvoril na úrovni 121,00 JPY. Vyhlásenia hlavného ekonóma Bundesbanky Otmara Issinga spôsobili ďalší pád dolára voči marke. Issing povedal, že európske centrálne banky by mali urýchlene vykonať opatrenia na stabilizáciu domácich mien a minimalizáciu inflácie, nakoľko január 1999 (termín vzniku spoločnej európskej meny) sa nezadržateľne blíži. "Vyzerá to tak, že euro (spoločná mena) bude oveľa pevnejšie ako sme si doteraz mysleli. Aj Európska centrálna banka bude pravdepodobne veľmi vplyvnou organizáciou," povedal Robert Savage, hlavný díler spoločnosti Lehman Brothers. Dolár sa vo štvrtok uzatvoril na úrovni 119,55 JPY. Voči nemeckej marke dolár poklesol na 1,7465 DEM. Britská libra poklesla voči doláru na 1,6177 USD. Dolár oslabil voči švajčiarskemu franku na 1,4555 CHF, kým voči kanadskému doláru vzrástol na 1,3868 CAD.
V piatok vzrástol dolár voči väčšine svetových mien. Investori boli totiž presvedčení, že USA zvýšia úrokové sadzby pred Nemeckom, a Japonsko vyvinie iba polovičné úsilie na oživenie svojej chorej ekonomiky.