Slovensko získalo povesť akéhosi európskeho Absurdistanu. V jeho vláde nie je nikto, kto by sa rozumel do medzinárodnej politiky. Krajina sa čoraz viac vzďaľuje od európskeho integračného vývinu a zapadá hlbšie do izolácie. Vláda Vladimíra Mečiara musí hľadať vinníkov. Našla si ich: Čechov, Maďarov, no a zahraničné tajné služby. Tie vraj plánovito riadili SDK. Vláda sa usiluje nahovoriť občanom, že je nepochopená, že zahraničie ju posudzuje nesprávne, že vytvára o nej skreslený obraz. Podarilo sa jej však len jedno. Rozčesla spoločnosť: my dobrí a oni, stelesňujúci všetko zlé a protislovenské.
Algemeen Dagblad, Rotterdam
Slovensko, považované za stredoeurópskeho vydedenca, nevyzvali na pristúpenie k NATO a Európskej únii. Podmienili pozvanie pokojnými hranicami a skončením národnostného sporu s Maďarskom. No predsedovi vlády V. Mečiarovi sa návrhom na výmenu obyvateľstva podarilo rozdúchať pahrebu otázky, považovanej v strednej Európe za najchúlostivejšiu. Z predvolebného hľadiska je odkázaný na podporu krajne nacionalistickej SNS. Správa sa, akoby ani nebolo slovensko-maďarskej základnej zmluvy a podľa toho tiež rozpráva. V Budapešti sa domnievajú, že V. Mečiar jej chce sťažiť pristúpenie k NATO zhoršením postavenia menšín v obidvoch krajinách. Je obava, že celá záležitosť sa vymkne z rúk a spôsobí ďalšie rozštiepenie obyvateľstva Slovenska.
The New York Times
Tridsaťjeden strán odpovede slovenskej vlády na odporúčania Európskej komisie nenašlo vypočutie. Slovensko vypadlo z hry o vstup do NATO a Európskej únie. Uprelo sa mu tiež členstvo v OECD, ktoré jeho vláda sebavedome očakávala.Je to tým smutnejšie, že Slovensko spĺňa hospodárske požiadavky pre vstup do EÚ a organizácie pre európsku spoluprácu a rozvoj. Najväčší jeho problém je v tom, že vláda Vladimíra Mečiara nerešpektuje bezvýhradne právomoc a úlohy iných ustanovizní. Zachádza často priďaleko za hranice, prijateľné v demokracii. The Financial Times, Londýn